Gdańsk, restauracja
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-31 10:58

Gdańsk, restauracja "Zur Hütte" w Nowym Porcie

Restauracja "Zur Hütte" Gregora Jantowskiego na nowoporckim rynku Am Markt.

Gdańsk, latarnia w Nowym Porcie

Ujęcie latarni morskiej i Góry Pilotów wykonane z drugiej strony kanału portowego. Piloci portowi przebywali tu całą dobę, gotowi do wprowadzenia statku z redy do kanału portowego.
ok. 1920

Gdańsk, ewangelicki Kościół Wniebowstąpienia

Ewangelicki Kościół Wniebowstąpienia był wyświęcony 19 stycznia 1905 r. Wieże miały wysokość 61,5 m. Ulica Oliwska 2 (Olivaerstrasse).Obieg 1924 r.
ok. 1918

Tczew Dirschau

Stoliki restauracji mieszczącej się w Strzelnicy (Domu Strzeleckim) w Tczewie. Po II wojnie budynek pełnił funkcję internatu i został znacznie przebudowany (m in. utracił swój piękny dach).
1915

Gdańsk - Stogi (Heubude), żołnierze z 17. pułku artylerii ciężkiej (Fussartilerie - Regiment Nr. 17)

Dowódca (podoficer Hapmann) 1. batalionu 17. pułku artylerii ciężkiej (17 Fu AR), który zasadniczo od 1911 r. stacjonował w koszarach w Nowym Porcie (przy ob. ul. Oliwskiej). Zdjęcie zostało wykonane na Stogach - najprawdopodobniej w pobliżu Baterii Wiejskiej. Wybudowano ją w 1911 r. na zachód od wsi. Ob. jest to teren sąsiadujący z terminalem DCT. Żołnierze stacjonowali w baraku widocznym na zdjęciu. W 1916 r. zostali wysłani do działań bojowych na frontach I wojny światowej. To oznacza, że tę fotografię wykonano przed 1916 r. Pod koniec lat 20 - tych XX w. ufundowano w Brzeźnie pomnik upamiętniający poległych żołnierzy tej jednostki.

Gdańsk, koszary w Nowym Porcie

Koszary w Nowym Porcie, przy Olivaer Straße 35C (ul. Oliwska), wybudowane w latach 1880–1882 dla 2 batalionów (artylerii pieszej oraz piechoty). Po roku 1922 przekazane w użytkowanie rządowi polskiemu na mieszkania polskich pracowników poczty, kolei i pracujących na Westerplatte. Obieg 1915 r.

Gdańsk, spichlerz Simona Anker w Nowym Porcie

Spichlerz "gdańskiego króla zbożowego" Simona Ankera, zbudowany w latach 1906-1916. Z jego okien Niemcy prowadzili ostrzał WST na Westerplatte w roku 1939. Obieg 1916 r.