Gdańsk, żołnierze ze 128 pułku piechoty
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-31 10:56

Gdańsk, żołnierze ze 128 pułku piechoty

Pamiątkowe zdjęcie żołnierzy-rezerwistów ze 128 pułku piechoty (tzw. "gdańskiego pułku"). Obieg 1910 r.

Gdańsk - Oliwa, Pomnik na Górze Kościuszki (Luisenhain)

Góra Kościuszki (Luisenhain) - pomiędzy Tatrzańską, a Spacerową w Oliwie. Na szczycie góry znajdował się do 1945 r. pomnik króla pruskiego Fryderyka III i jego żony, królowej Luisy z 1889 r. - uwieczniony na tej pocztówce. Pomnik ten był ozdobiony orłem pruskim oraz inskrypcją wyrytą na głazie (tworzącym ten pomnik) cytatem z Goethego. Został zniszczony w 1945 r. Cokół wykorzystano w 1975 r. dla nowego pomnika ku czci Zygmunta III Wazy oraz 350 - lecia Bitwy pod Oliwą. Pocztówka w obiegu od 17 V 1905 r.

Starogard Gdański

Pomnik cesarza Wilhelma I przed starogardzkim ratuszem.
XX w.

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I, Danziger Hof i Brama Wyżynna

Widok na pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie Brama Wyżynna, z lewej strony za pomnikiem Budynek Danziger Hof. Pomiędzy Bramą i hotelem wyjeżdża tramwaj.

Gdańsk - Stogi (Heubude), żołnierze z 17. pułku artylerii ciężkiej (Fussartilerie - Regiment Nr. 17)

Żołnierze z 17. pułku artylerii ciężkiej wraz ze swym dowódcą (o nazwisku Hapmann). Wojska te stacjonowały od 1911 r. w koszarach w Nowym Porcie przy ob. ul. Oliwskiej. W 1911 r. wybudowano na Stogach stanowiska artyleryjskie: dwie baterie - Wiejską (w rejonie ob. terminala DCT) oraz leśną - w lesie na wschód od ówczesnej wsi Stogi. Wtedy skierowano do ich obsługi żołnierzy ze wspomnianego oddziału. Stacjonowali oni w specjalnie wybudowanym baraku, widocznym na zdjęciu. W 1916 r. jednostkę tę wysłano do działań bojowych na frontach I wojny światowej.
1939

Hel

Hel- niemieccy żołnierze na zdobytym polskim ciągniku artyleryjskim typu C2P. Prawdopodobnie pażdziernik 1939.

Gdańsk Pomnik Wilhelma I i Danziger Hof

Pocztówka z ozdobnym obramowaniem. Na zdjęciu w kształcie elipsy pomnik Wilhelma I i hotel Danziger Hof.