Krępiec, Krampitz, karczma Kramskrug
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-27 18:06

Krępiec, Krampitz, karczma Kramskrug

Trójobrazkowa pocztówka przedstawiająca m.in. karczmę Kramskrug,polujących myśliwych i ślizgawkę na Raduni

Cedry Wielkie

Na górze po lewej stronie klub rozrywkowy Schleusnera, znajdował się na ul. Osadników Wojskowych. Na górze po prawej stronie budynek apteki, po wojnie mieściła się tam restauracja "Pod Kasztanami ", obecnie nie istnieje. Na dole cukrownia wzniesiona w 1884 roku, obecnie ul Macieja Płażyńskiego. Niektóre budynki się zachowały.

Leszkowy

W lewym górnym rogu okazały dom rodziny Rohde (istnieje do dzisiaj Leszkowy nr 42). W prawym rogu kościół i nieduży budynek z końca XIX wieku, w którym mieściła się szkoła i organistówka (dzisiaj Leszkowy nr 23). Zdjęcie dolne przedstawia gospodę i sklep Gustawa Goergensa. Przedtem działała tu gospoda Gasthaus zur Deutchen Reichshalle (Gospoda pod Niemieckim Parlamentem). Budynek nie zachował się. Stał na parceli Leszkowy nr 31.

Kiezmark

Kiezmark-wieś lokowana w 1349 roku przez wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka Dusemera. Od XIV wieku funkcjonowała tu przeprawa promowa przez Wisłę. W lewym górnym rogu widzimy dom podcieniowy w którym mieściła się karczma A. Wienholdta. Obok fragment dzisiejszej ulicy Wiślanej. Na dole kościół parafialny, po wojnie rekonsekrowany (patronką jest Matka Boska Częstochowska). Kościół ten wzniesiono w 1727 roku na miejscu starszej świątyni spalonej podczas wojen szwedzkich.

Gdańsk - Lipce

W lewym górnym rogu budynek gospody Gute Herberge. Budynek ten mieścił kilka firm:handel drewnem, restaurację,handel mąką i kaszą oraz salę bilardową. Obok widzimy wnętrze tego lokalu. Na trzecim zdjęciu przedstawiono podjazd na mostek nad kanałem Raduni, prowadzący do restauracji Pod Trzema Świńskimi Łbami.
ok. 1920

Koszwały

Dom podcieniowy w Koszwałach, przed wojną należący do rodziny Kiep, zbudowany na niewielkim sztucznym pagórku, zwanym terpem. Dom powstał w 1792 roku. Na pierwszym planie torowisko kolei wąskotorowej z Gdańska do Świbna, zbudowanej w 1905 roku i funkcjonującej do roku 1973.
ok. 1940

Płonia Wielka

Port jachtowy zlokalizowany na południe od śluzy płońskiej. Zatoczka w której się mieścił została zlikwidowana w latach sześćdziesiątych XX wieku przy poszerzaniu koryta Martwej Wisły.