Lędowo (Landau) w gminie Pruszcz Gdański
Obraz pochodzi z ok. 1940 r.  Dodano: 2019-10-27 18:05

Lędowo (Landau) w gminie Pruszcz Gdański

Fragmenty wsi Lędowo (Landau) w gminie Pruszcz Gd. , położonej nad Motławą. Górne zdjęcie pokazuje zajazd prowadzony przez Bruno Netzkau. Pocztówka w obiegu od 17 XI 1941 r.

1910-05-28

Gdańsk, Kasa Miejska

Budynek Kasy Miejskiej (Sparkasse) stał na przyczółku Mostu Zielonego od strony wschodniej (budynek po lewej). Miejska kasa oszczędności Sparkasse der Stadt Danzig została powołana w 1907 r. W latach 1907-1922 siedziba zarządu kasy mieściła się przy Piwnej 36/38 w 1925-1945 przy Długiej 47. We wszystkich dzielnicach kasa utrzymywała oddziały.
ok. 1905

Chwaszczyno Quaschin

Chwaszczyno- duża wieś kaszubska położona w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. W lewym dolnym rogu pocztówki widzimy gościniec Franza Littwina. Obok kościół p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z 1726 roku (rozbudowany w 1875). Powyżej droga przez wieś.

Gdańsk Główne Miasto - nad Motławą, Danzig Recht Stadt - An der Motlau

Gdańsk, Główne Miasto. Widok na Starą Motławę. Na pierwszym planie Most Zielony pochodzący z 1883 r. stalowy, na betonowych podporach, umieszczony tu w miejscu wcześniejszego drewnianego, wybudowanego wg. projektu Dirca Danilsa w 2 poł. XVI w. oraz Brama Zielona zbudowana przez Regniera z Amsterdamu oraz Hansa Kramera z Drezna. Most Zielony łączy Długie Pobrzeże z Wyspą Spichrzów (pod nim przepływa Stara Motława).

Gdańsk, Nocny widok na Motławę

Nocny widok na Motławę z Rybackiego Pobrzeża. Widoczna elektrownia miejska na Ołowiance i w oddali Wyspa Spichrzów. Z prawej strony widoczny zarys Żurawia. Motława skąpana w świetle księżyca.
ok. 1930

Gdańsk, Panorama Głównego Miasta i Starego Przedmieścia

Widok z lotu ptaka na Główne Miasto, Stare Przedmieście i Wyspę Spichrzów. Na pocztówce widzimy Kościół Mariacki, Ratusz Głównego Miasta. Widoczna ciasna zabudowa. Z prawej strony rozciąga się Wyspa Spichrzów. W dolnej części widoczne kościoły Starego Przedmieścia. Zdjęcie: Luftaufnahmen Aerokartographisches Institut A.G., Breslau fur die Danziger Neuesten Nachrichten