Gdańsk, Wisłoujście hala KDF, Weichselmünde
Obraz pochodzi z 1939 r.  Dodano: 2019-10-27 17:59

Gdańsk, Wisłoujście hala KDF, Weichselmünde

Budynek stał na plaży między Westerplatte a Stogami. Obecnie teren Portu Północnego.

Gdańsk, łazienki na Westerplatte

Kąpielisko podzielone było na odrębne sekcje plażowe dla kobiet i mężczyzn, przedzielone częścią rodzinną. Długie pomosty z przebieralniami umożliwiały wejście bezpośrednio do wody bez potrzeby przechodzenia w stroju kąpielowym po piasku pomiędzy innymi gośćmi. Obieg 1914 r.

Gdańsk, Hala Plażowa, Westerplatte Strandhalle

U schyłku XIX w. wzniesiono na Westerplatte różne budynki na potrzeby tamtejszego kurortu: nowoczesny Dom Zdrojowy z restauracją, łazienki, zakłady lecznicze, kawiarnię. Zbudowano także obszerną Halę Plażową, pensjonaty, korty tenisowe i in. atrakcje dla kuracjuszy i turystów. Pocztówka przedstawia wejście do Hali Plażowej.
1924-03-03

Gdańsk, Hala Plażowa zimą

Widok na Halę Plażową zimą.

Gdańsk, Widok na Halę Plażową

Widok od strony wody na Halę Plażową w Brzeżnie. Widoczne jest tez pobliskie molo. Obieg 1904.rok.

Gdańsk wjazd do Twierdzy Wisłoujście, Danzig Eingang zur Festung Weichselmünde

Początki istnienia fortu u ujścia  Wisły do Bałtyku sięgają średniowiecza. W 2 ej poł. XVI w. powstał fort carré budowany pod nadzorem Hansa von Lindau, następnie Antonego van Obberghena. Obiekt pełnił funkcje militarne. Jego załoga kontrolowała statki wpływające do gdańskiego portu, a wieża do 1758 r. spełniała rolę latarni morskiej. W XIX r. znajdowało się tu również więzienie. Obecnie pełni funkcje muzealne. Na zdjęciu widoczny wjazd do twierdzy.

Gdańsk, Wisłoujście, Weichselmünde

Widok od strony Nowego Portu na zabudowania Wisłoujścia. Obieg 1904 r.