Gdańsk, odsłonięcie pomnika przy bastionie św. Elżbiety
Obraz pochodzi z 1915 r.  Dodano: 2019-10-27 17:59

Gdańsk, odsłonięcie pomnika przy bastionie św. Elżbiety

1 VIII 1915 r. - osłonięcie  pomnika - Kolumny Wojennej (Kriegssäule) przy bastionie św. Elżbiety poświęconej zwycięstwom niemieckim w  czasie I wojny światowej.

ok. 1940

Gdańsk Pomnik Żołnierzy(Pomnik Ofiar Wojny), Danzig Gefallenendenkmal

Obelisk - kolumna zwieńczona niemieckim orłem odsłonięta uroczyście 30 VI 1933 r. przy bastionie św. Elżbiety - zwana Gefallenendenkmal (Pomnik Ofiar Wojny) lub Landeskriegerdenkmal (Krajowy Pomnik Wojenny). Obelisk upamiętniał żołnierzy niemieckich walczących w czasie I wojny światowej. Rozebrany w sierpniu 1957 r.
ok. 1940

Gdańsk, Pomnik Ofiar Wojny, Danzig Gefallenendenkmal

Pomnik określany jako Gefallenendenkmal (Pomnik Ofiar Wojny) lub Landeskriegerdenkmal (Krajowy Pomnik Wojenny) odsłonięty przy bastionie św. Elżbiety w czerwcu 1933 r. w formie kolumny zwieńczonej niemieckim orłem, będący hołdem dla niemieckich ofiar I wojny światowej. Rozebrany w sierpniu 1957 r.
1970-12

Gdańsk; Wydarzenia grudniowe 1970 r. na terenie miast wybrzeża gdańskiego.

Budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie (obecnie budynek Prokuratury Okręgowej i Apelacyjnej). Po lewej Kościół pw. Św. Elżbiety przed którym znajduje się tłum ludzi. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie z Aresztu Śledczego na ul. Kurkowej. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNGd-12-2-2-178

Gdańsk, Rozbiórka Bastionu św. Elżbiety

Prace przy rozbiórce Bastionu św. Elżbiety. Na pierwszym planie odsłonięta baszta Bramy Raduńskiej, którą później rozebrano. Widoczna wieża kościoła św. Elżbiety.

Gdańsk, Bastion św. Elżbiety podczas rozbiórki

Bastion św. Elżbiety podczas rozbiórki (ok. 1895 r.) widziany od południowego -zachodu. Znajdował się w obrębie nowożytnych fortyfikacji otaczających miasto od zachodu. W obiegu od 1913 r.

Gdańsk Pomnik Żołnierzy, Danzig Kriegssäule

Gdańsk. Październik 1914 r. Odsłonięcie przy bastionie św. Elżbiety drewnianej kolumny (tzw. Kolumny Wojennej) zwieńczonej niemieckim krzyżem, według projektu Hermanna Phlepsa, poświęconej niemieckim zwycięstwom na początku I wojny światowej.