Gdańsk, odsłonięcie pomnika przy bastionie św. Elżbiety
Obraz pochodzi z 1915 r.  Dodano: 2019-10-27 17:59

Gdańsk, odsłonięcie pomnika przy bastionie św. Elżbiety

1 VIII 1915 r. - osłonięcie  pomnika - Kolumny Wojennej (Kriegssäule) przy bastionie św. Elżbiety poświęconej zwycięstwom niemieckim w  czasie I wojny światowej.

1970-12

Gdańsk; Wydarzenia grudniowe 1970 r. na terenie miast wybrzeża gdańskiego.

Wydarzenia grudniowe w Gdańsku. Na zdjęciu widoczne helikoptery wojskowe patrolujące miasto. W głębi budynek Zieleniaka. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNGd-12-2-2-195

Gdańsk Wały Jagiellońskie, Danzig St. Elisabeth u. Dominikswall

Widok na Główne Miasto z górującą nad nim wieżą kościoła Wniebowzięcia NMP oraz Ratusza Głównego Miasta. Na pierwszym planie widoczne likwidowane nowożytne fortyfikacje miasta, na których miejscu powstaną wkrótce dwie reprezentacyjne ulice: St. Elisabethwall i Dominikswall (ob. Wały Jagiellońskie). Na drugim planie budowa Komendantury Garnizonu Pruskiego.
1935

Gdańsk, Conti-Cafe

Kawiarnia Conti-Cafe mieściła się przy Podwalu Grodzkim 6/7 (Stadtgraben), tj, naprzeciwko obecnego hotelu Central. Kawiarnia obsługiwała również gości hotelowych Continentalu. Dlatego serwowała śniadania, obiady i kolacje, kuchnia wiedeńska i warszawska.
ok. 1930

Gdańsk, Zachodniopruskie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia, Danziger Feuersozietät

Budynek Zachodniopruskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia, Danziger Feuersozietät, został oddany do użytku w 1916 r. przy Wałach Elżbiety 9 (obecnie Wały Jagiellońskie 36), po rozebraniu budynku należącego do szpitala św. Elżbiety. Obok widoczny kościół św. Elżbiety. Obieg 1931 r.
ok. 1930

Gdańsk, rysunek Petera Willera

Kościoły pw. św. Elżbiety i św. Józefa widziane z wałów okalających Stare Miasto.
ok. 1940

Gdańsk, Pomnik Ofiar Wojny, Danzig Gefallenendenkmal

Pomnik określany jako Gefallenendenkmal (Pomnik Ofiar Wojny) lub Landeskriegerdenkmal (Krajowy Pomnik Wojenny) odsłonięty przy bastionie św. Elżbiety w czerwcu 1933 r. w formie kolumny zwieńczonej niemieckim orłem, będący hołdem dla niemieckich ofiar I wojny światowej. Rozebrany w sierpniu 1957 r.