Gdańsk Główne Miasto, Brama Cmentarna
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-27 17:55

Gdańsk Główne Miasto, Brama Cmentarna

Gdańsk Główne Miasto. Brama cmentarna pochodząca z połowy XVI w. , będąca pozostałością dawnego cmentarza znajdującego się przy kościele Wniebowzięcia NMP.

ok. 1950

Gdańsk, Dwór Artusa

Dwór Artusa i Fontanna Neptuna. Pocztówka z rysunkiem wchodzi w skład albumu Gdańsk taki, jaki był (Danzig wie es war).

Gdańsk, Złota Kamienica

Dawna kamienica (w środku) Speymann Haus lub Steffens Haus, zaczęła funkcjonować jako Złota Kamienica, w połowie lat 50-tych gdy trwałą jej rekonstrukcja, ze zniszczeń wojennych.

Gdańsk, Studnia Neptuna przed Dworem Artusa

Studnia Neptuna przed Dworem Artusa z orłem polskim.

Gdańsk, Sień Gdańska, Danzig Danziger Diele

Zdjęcie przedstawia wnętrze Sieni Gdańskiej uroczyście otwartej 16 XI 1901 r. Mieściła się ona na parterze i na galerii w Nowym Domu Ławy przy Długim Targu 43. Prezentowany był w niej wystrój gdańskiej kamienicy patrycjuszowskiej z XVII w. Eksponaty (ok. 200) pochodziły przede wszystkim od gdańskiego kolekcjonera Lessera Giełdzińskiego. Plafon, który umieszczono na suficie pochodził z kamienicy przy ul. Długiej (dawna własność kupca, Jacoba Kabruna). Większość eksponatów w czasie II wojny światowej uległa rozproszeniu.

Gdańsk Panorama miasta, Danzig Totalansicht

Panorama miasta Gdańska widziana od południowego zachodu. Na pierwszym planie budynek Prezydium Policji oddany do użytku w 1905 r. Nad Głównym miastem góruje potężna sylwetka średniowiecznego kościoła Wniebowzięcia NMP. Po jego lewej stronie widoczna wieża kościoła św. Jana, zaś po prawej - Ratusza Głównego Miasta. Widoczna również kopuła Wielkiej Synagogi, wychodząca zza Prezydium Policji.

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok na kościół Mariacki. Zdjęcie zostało zrobione jeszcze przed wojną. Jednakże jest to widokówka z kalendarza pocztówkowego na rok 1961 "Danzig im Bild"