Gdańsk Ambona we wnętrzu kościoła Wniebowzięcia NMP (Die Marienkirche)
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-27 17:54

Gdańsk Ambona we wnętrzu kościoła Wniebowzięcia NMP (Die Marienkirche)

Wnętrze największej gdańskiej świątyni, vczyli kościoła Wniebowzięcia NMP, której początki sięgają czasów krzyżackich i jednocześnie lokacji Głównego Miasta Gdańska. Pełnił on rolę fary tej części miasta. Był on sukcesywnie rozbudowywany, aż osiągnął ostateczny kształt w początkach XVI w. W 2 poł XVI w. został przejęty przez luteran. Przez kilkaset lat pełnił rolę najważniejszej świątyni luterańskiej w Gdańsku. Bogate wyposażenie uległo w dużej mierze zniszczeniu lub rozproszeniu w czasie II wojny światowej. Dotyczy to również ambony, która widoczna jest na zdjęciu. Jej miejsce po II wojnie zajęła ambona z kościoła św. Jana.

ok. 1930

Gdańsk, Bazylika Mariacka

Zimowy widok na wieżę Kościoła Mariackiego. Na drugim panie widoczna wieża Ratusza Głównego Miasta. Poniżej kościoła na pierwszym planie dachy gdańskich kamieniczek.
ok. 1930

Gdańsk, Bazylika Mariacka

Widok na wieżę Kościoła Mariackiego. Na drugim panie widoczna wieża Ratusza Głównego Miasta. Poniżej kościoła na pierwszym planie dachy gdańskich kamieniczek Pocztówka pochodzi z albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.
1905-04-30

Gdańsk, ulica Piwna

Widok na kościół NMP od strony ulicy Piwnej. Kościół jest największą ceglaną świątynią na świecie.

Gdańsk Panorama miasta, Danzig Totalansicht

Panorama miasta Gdańska widziana od południowego zachodu. Na pierwszym planie budynek Prezydium Policji oddany do użytku w 1905 r. Nad Głównym miastem góruje potężna sylwetka średniowiecznego kościoła Wniebowzięcia NMP. Po jego lewej stronie widoczna wieża kościoła św. Jana, zaś po prawej - Ratusza Głównego Miasta. Widoczna również kopuła Wielkiej Synagogi, wychodząca zza Prezydium Policji.
ok. 1940

Gdańsk, Przed Mariackim

Skrzyżowanie ulic Chlebickiej, Piwnej i Kramarskiej. Z prawej strony widoczna Brama Cmetarna prowadząca do ulicy Plebannej. Zabudowa po lewej stronie obecnie nie istnieje.
ok. 1897

Gdańsk, Kościół Mariacki

Widok na Kościół Mariacki od południowej strony.