Gdańsk, Strzelnica im. Fryderyka Wilhelma
Obraz pochodzi z 1898 r.  Dodano: 2019-10-27 17:54

Gdańsk, Strzelnica im. Fryderyka Wilhelma

Ogród strzelecki i dom strzelecki im. Fryderyka Wilhelma (Friedrich Wilhelm-Schutzenhaus), widok od strony ogrodu. Ogród założony został w 1487 r.

Gdańsk, Promenada

Widok otwarty z Promenady na Szkołę Wojenną i starszy od niej Dom Strzelecki. Ten ostatni nie istnieje. Na jego miejscu po wojnie usytuowały się targowisko i baraki Monaru.

Gdańsk, ul. 3 Maja, Danzig Promenade

Gdańsk, ul. 3 Maja, która do 1945 r. nosiła nazwę Promenade. Po prawej stronie widoczne budynki należące do Dworca Gdańsk - Główny.

Gdańsk, Sala Domu Strzeleckiego Fryderyka Wilhelma, Friedrich Wilhelm-Schutzenhaus

Sala Domu Strzeleckiego Fryderyka Wilhelma. Budynek zbudowany w połowie XIX wieku jako miejsce koncertów, spektakli teatralnych i zebrań masowych. Mieścił się przy obecnej ulicy 3 Maja w miejscu nieistniejącego już targowiska.
1904

Gdańsk, Szkoła Wojenna, Danzig Kriegschule

Pocztówka przedstawia na pierwszym planie wagony kolejowe na torach poprowadzonych dawną fosą. Powyżej, wzdłuż krawędzi dawnej fosy biegnie ul. 3 Maja (do 1945 r. Promenade), a przy niej wzniesiony w 2 ej poł. XIX w. gmach Szkoły Wojennej (najpierw mieściły się w nim koszary pionierów).

Gdańsk, Dom Strzelecki im. Fryderyka Wilhelma; Danzig Friedrich Wilhelm - Schützenhaus

Nieistniejący Dom Strzelecki im. Fryderyka Wilhelma przy ob. ul. 3 Maja 7 wybudowany przez mistrza murarskiego Daniela Augusta Pasdacha, oddany do użytku 28 VII 1851. Został wzniesiony na terenie Ogrodu Strzeleckiego, którego początki sięgają 1487 r. i są związane z działalnością Bractwa św. Jerzego.

Gdańsk, Szkoła Wojenna

Budynek Szkoły Wojennej przy ulicy 3 Maja (Nordpromenade). Dziś mieści się w nim Gdański Urząd Pracy. Obieg 1915 rok.