Gdańsk, ulica Łagiewniki, Schüsseldamm
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-27 17:53

Gdańsk, ulica Łagiewniki, Schüsseldamm

Widok na kościół św. Jakuba w perspektywie ulicy Łagiewniki. Po lewej stronie mur okalający kościół św. Bartłomieja.

Gdańsk, kościół św. Bartłomieja

Kościół wybudowany został w stylu gotyckim w XV wieku. Wieża pochodzi z lat 1591–1600, obecny hełm zbudowano w 1982, portal wybudowany w 1647.

Gdańsk, Kościół św. Bartłomieja, Danzig Die Bartholomäikirche

Późnogotycki kościół św. Bartłomieja na Starym Mieście w Gdańsku. Niegdyś luterański, po wojnie rzymsko - katolicki, obecnie należy do grekokatolików.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Widoczna dzisiaj bryła budynku pochodzi z XVI wieku. Wcześniejszy kościół zbudowany w konstrukcji szkieletowej palił się w 1499 r. Kolejnego poważnego uszkodzenia świątynia doznała, podobnie jak kościół św. Jakuba, podczas wybuchu prochu z pobliskich fortyfikacji w 1815 r. Kolejne straty spowodowała II wojna światowa. W głębi kościół św. Jakuba. Duży budynek po prawej stronie to plebania. Po lewej dzisiaj stoi wieżowiec Proremu.

Gdańsk, Biblioteka Gdańska PAN, Danzig Stadtbibliothek

Gmach Biblioteki Gdańskiej PAN, niegdyś Biblioteki Miejskiej wybudowany na Starym Mieście w pierwszych latach XX w. na terenach pofortecznych. Obecnie znajduje się u zbiegu ulic: Wałowej i Łagiewniki.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Kościół św. Jakuba stał u podnóża wału na północnym krańcu Starego Miasta, przy bastionie i bramie św. Jakuba. W XIX w. mieściła się tu Biblioteka Miejska.

Gdańsk, Kościół św. Bartłomieja

Pocztówka z widokiem na kościół św. Bartłomieja. Przedruk ryciny z 1686 roku.