Gdańsk, Targ Węglowy, Kohlenmarkt
Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2019-10-27 17:53

Gdańsk, Targ Węglowy, Kohlenmarkt

Plac został nadany miastu przywilejem w 1342/43 roku. Zwano go „anger umme sente Gertruden kirchhof“ (‚ugór przy cmentarzu św. Gertrudy’). Od 15 wieku służył handlowi węglem drzewnym. W głębi Wieża Więzienna, po lewej dom towarowy Freymanna.

ok. 1920

Gdańsk, Wielka Zbrojownia i Baszta Słomiana

Rycina Petera Willera z roku 1638 - 1642 przedstawiająca Wielką Zbrojownię i Basztę Słomianą. Ryciny ilustrowały księgę Reinholda Curicke "Historyczny opis miasta Gdańska” ("Der Stadt Dantzigk historische Beschreibung") napisaną w latach 1638-1642. Księga została wydana dopiero w 1687. Powodem opóźniania wydania była zawarta w książce krytyka władz Gdańska i pozytywne uwagi o kalwinizmie, którego wyznawcą był autor.
1899-04-14

Gdańsk, Targ Węglowy

Nieistniejąca zachodnia pierzeja Targu Węglowego. W głębi Wieża Więzienna.
ok. 1950

Gdańsk, Teatr Miejski

Ruiny Teatru Miejskiego w Gdańsku. Na miejscu tego gmachu wybudowano nowoczesny budynek Teatru Wybrzeże. Fotografia pochodzi z albumu pt.: "Gdańsk dawniej a dziś" ang.: "Former and today" autorstwa M. Dobrzykowskiego. W kartonowej kopercie w kolorze szałwiowej zieleni jest 14 zdjęć przedwojennego i powojennego, zrujnowanego Gdańska. Napisy na okładce albumu są wytłoczone i pozłocone.

Gdańsk, wymierzanie kary

Pocztówka z ryciną przedstawiająca wymierzanie kary na pręgierzu, który był umiejscowiony na ścianie Wieży Więziennej.

Gdańsk Teatr Miejski, Danzig Staatstheater

Wnętrze Teatru Miejskiego (widok na scenę) wzniesionego przy Targu Węglowym na początku lat 30 - tych XX w. Wybudowano go w miejscu całkowicie wyburzonego gmachu teatru z przełomu XVIII i XIX w., określanego jako Teatr Miejski. Wtedy też przemianowano go na Teatr Państwowy.

Gdańsk, Wieża Więzienna i Katownia

Wieża Więzienna, dawny odwach miejski i Katownia. Po prawej w głębi Targ Węglowy (Kohlenmarkt) i fragment Teatru Miejskiego. Widok od strony ulicy Bogusławskiego (An der Reitbahn). Widoczny sklep "Otto Kosakowski nr 1". Obieg 1904 rok.