Gdańsk, Złota Brama, Danzig Langgaser Tor
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-27 17:53
  Wyświetlono: 2090

Gdańsk, Złota Brama, Danzig Langgaser Tor

Złota Brama (oficjalna nazwa od 1967 r.), zwana do 1945 r. Bramą Długouliczną (Langgaser Tor) zamyka od zachodu wylot ul. Długiej. Na zdjęciu widoczna jest wschodnia fasada bramy. Bramę wzniesiono w latach 1612 - 14 wg. proj. Abrahama van den Blocke' a (budował ją Hans Strakowski). Nosi ona cechy manieryzmu niderlandzkiego; kształtem przypomina trójprzęsłowy rzymski łuk triumfalny. Wcześniej na jej miejscu znajdowała się czternastowieczna brama gotycka.

ok. 1930

Gdańsk, Złota Brama

Akwaforta Bertholda Hellingratha przedstawiająca widok na Żłotą Bramę i Wieżę Więzienną.

Gdańsk, Złota Brama, danzig Langgasser Tor

Złota Brama (nazwa od 1945 r. , formalnie od 1967 r.) zwana wcześniej Bramą Długouliczną. Wybudowana w początku XVII w. w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Zamyka od zachodu ul. Długą. Na zdjęciu widoczna od strony Targu Węglowego. Przylega do niej od północy Dwór Bractwa św. Jerzego.
XX w.

Reklama mebli A.F. Sohr Möbelfabrik

Reklama mebli A.F. Sohr Möbelfabrik. Fabryka miała siedzibę przy Große Gerbergasse 11/12 (ul. Garbary). Obieg 1904 r.
ok. 1940

Gdańsk, Widok na ulice Długą i Ratusz

Widok z Bramy Długoulicznej (Złotej) na ulicę Długą (Langgasse), Widoczny Ratusz Głównego Miasta. Po obu stronach ulicy niemieckie, nazistowskie dekoracje i flagi.
ok. 1940

Gdańsk, Przed Złotą Bramą

Przed Złota Bramą. Z lewej strony Dwór Bractwa św. Jerzego. Przez bramę prowadziły tory tramwajowe i wjazd na ulicę Długą. Złota Brama (nazwa od 1945 r. , formalnie od 1967 r.) zwana wcześniej Bramą Długouliczną. Wybudowana w początku XVII w. w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Zamyka od zachodu ul. Długą.
ok. 1930

Gdańsk, Wieża Więzienna

Widok na Wieżę Więzienną i Katownię (jej bryła przesłonięta jest dobudowanym domem) od strony dzisiejszej ulicy Wojciecha Bogusławskiego. Pocztówka pochodzi z albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.