Gdańsk Brama Krowia i Most Krowi, Danzig Kuhtor und Kuhnbrücke
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-27 17:52

Gdańsk Brama Krowia i Most Krowi, Danzig Kuhtor und Kuhnbrücke

Most Krowi łączący ul. Chmielną z ul. Ogarną, u wylotu której znajduje się Brama Krowia.

1907

Gdańsk, Brama Krowia, Danzig Neues Kuhtor

Brama Krowia wybudowana na nowo w 1905 r. w stylu neogotyckim, w miejscu średniowiecznej gotyckiej bramy. Zamyka ona ul. Ograną od wschodu. Nazwa pochodzi od drogi, która przechodziła m. in. przez tę bramę, a którą pędzono bydło do rzeźni na Wyspie Spichrzów.

Gdańsk, Most Krowi

1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Prowadzący z ul. Ogarnej na Wyspę Spichrzów, przeznaczony obecnie wyłącznie do użytku pieszego, Most Krowi należy do najstarszych gdańskich mostów. Przerzucono go przez Motławę po raz pierwszy w latach 1378-1379 jako tzw. Kładkę Krowią, służącą głównie do przepędzenia tędy na pastwiska (przed ubojem) stad bydła należącego do gdańskich rzeźników. Tędy również przeprowadzano na Wyspę Spichrzów psy, które stróżowały nocami wokół magazynów ze zbożem.

Gdańsk, Wyspa Spichrzów

Zachodnia pierzeja Wyspy Spichrzów w promieniach południowego Słońca. Most na Motławie to Most Krowi. W miejscu z lewej strony obecnie stoi budynek ZUSu.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Na miejscu Baszty Kotwiczników w dzisiejszym kształcie wzniesiono już pod koniec XIV w. prostą kwadratową wieżę, mającą chronić Bramę Kotwiczników, poprzez którą wiodła droga ze śródmieścia Gdańska ku terenom stoczniowym na Starym Przedmieściu. Grubość murów tej budowli dowodzi, że początkowo zamierzano wznieść basztę znacznie wyższą, ale ostatecznie zrezygnowano z takiego zamiaru.
1942-06-10

Gdańsk, Most Krowi