Gdańsk, Bank Rzeszy, Reichsbank
Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2019-10-27 17:51

Gdańsk, Bank Rzeszy, Reichsbank

Budynek banku zbudowano w latach 1905 - 1906, jako Reichsbank - Hauptstelle Danzig, czyli oddział zachodniopruski Banku Rzeszy w Gdańsku. Od 1923 r. - bank centralny Wolnego Miasta Gdańska Bank von Danzig.

1928

Gdańsk, Dziedziniec Katowni

Katownia została dobudowana do średniowiecznej Wieży Więzienne w 1597 r. , jako miejsce tortur. Osadzano w niej więźniów skazanych na śmierć. Do 1858 r. pełniła funkcje więzienne. W 1887 r. została wykupiona przez Zarząd Miasta Gdańska od władz wojskowych. W ściany otaczające jej dziedziniec wbudowywano elementy rzeźbiarskiego wystroju wyburzanych obiektów np. Bramy św. Jakuba. Są one widoczne na zdjęciu.

Gdańsk, Brama Wyżynna

Widok od centralny na pomnik Cesarza Wilhelma I, Bramę Wyżynną, wieżę Katowni. Po lewej stronie budynek Danzigerhofu, po prawej budynek banku (obecnie Bank NBP). Za bramą widoczny fragment Targu Węglowego. Na kartce opis: Gdańsk - Wysoka Brama Kartka pochodzi z albumu złożonego przez R. Czarlińskiego. Album zawiera 11 kartek pocztowych wydanych przez wydawnictwo Stengel &Co., G.m.b.H, Dresden. Okładka albumu tekturowa, kolor bordo. Na okładce znajduje się napis Gdańsk, dane wydawcy i ozdobne, secesyjne motywy roślinne.

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną

Gdańsk, Danziger Hof

Hotel Danziger Hof, reprezentacyjna sala ogrodu zimowego. Sala restauracyjna posiadał szklany sufit i pomiędzy stolikami były umieszczone w donicach prawdziwe palmy.
1905

Gdańsk, pomnik cesarza i hotel i brama

Pomnik Cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną. Z lewej strony widoczny fragment budynku hotelu Danziger Hof. Obieg 1907 rok.

Gdańsk, Wieża Więzienna i Katownia

Wieża Więzienna i Katownia powstałe w XIV wieku stanowiły zespół bramny wjazdu do Gdańska od strony zachodniej. Po przebudowach w końcu wieku XVI obie budowle zmieniły charakter na obiekty penitencjarne, zaś ruch przeniesiono na obie strony zespołu a bramą wjazdową ustanowiono Bramę Wyżynną, której fragment widać z lewej strony. Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".