Gdańsk, ulica Św. Ducha, Heiligegeistgasse
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-27 17:50

Gdańsk, ulica Św. Ducha, Heiligegeistgasse

Widok na ulicę Św. Ducha w kierunku wschodnim. Ulica wymieniana już w 1336 r. Obieg 1904 r.

Gdańsk kościół św. Jana oraz sąsiadujące z nim domy, Danzig Johanniskirchof mit hohen Giebelhäusern in unmittelbarer Nähe der Kirche

Na zdjęciu widoczny jest ceglany, gotycki kościół św. Jana zbudowany w północnej pierzei ul. Świętojańskiej (u zbiegu z ul. Minogi). Początek budowy datuje się na 1370 r. (w miejscu wcześniej wybudowanej kaplicy). Najpierw był filialnym wobec kościoła św. Katarzyny na Starym Mieście; od 1454 r. parafialny dla płn. części Głównego Miasta. Na zdjęciu ukazane są także szczyty kamienic wznoszących się w sąsiedztwie kościoła, od strony wschodniej (otaczających ob. Zaułek Zachariasza Zappio).
XX w.

Gdańsk, wnętrze kościoła św. Jana

Nawa boczna kościoła św. Jana. Po prawej widoczne wejście po schodach do biblioteki Zachariasza Zappio.
1909

Gdańsk, Kościół św. Jana

Widok na panoramę Głównego Miasta z kościołem św. Jana. Wieża kościoła św. Jana. Na drugim planie widzimy Motławę.
1940

Gdańsk, Kościół św. Jana

Wnętrze Kościoła św. Jana przedstawione na obrazie Juliusa Schraga "Danzig, Inneres der Johanniskirche", Munchen

Gdańsk, Na Rybackim Pobrzeżu

Dzień handlowy na Rybackim Pobrzeżu (Fischbrücke). W głębi widoczna Baszta Łabędź.
ok. 1920

Gdańsk, kościół św. Jana

Widok na kościół św. Jana z ulicy Tandeta. Uliczka w 1378 r. określana była jako ulica "Przy świętym Janie" lub "poprzeczna w stronę świętego Jana". W 1415 r. była to Przędzowa. Współcześnie jej nazwę można określić jako "Taniocha".