Gdańsk, kościół św. Trójcy
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-10-27 17:50

Gdańsk, kościół św. Trójcy

Część dawnego zespołu klasztornego franciszkanów Braci Mniejszych Konwentualnych. Na pocztówce widoczny kościół św. Trójcy, kaplica św. Anny i ryglowy dom galeriowy. Obieg 1929 r.

Gdańsk, dom galeryjny przy kościele św. Trójcy

Dom galeryjny (kazalnicowy) przy kościele św. Trójcy jako jedyny z tego typów domów przerwał II wojnę światową. Pochodzi z 1695 r. Na parterze miał stajnię, na piętrze 5 małych mieszkań, dostępnych od zewnątrz (z kazalnicy - galerii).

Gdańsk, Widok na miasto z Biskupiej Góry

Panorama z Biskupiej Górki (Bischofsberg)
ok. 1930

Gdańsk, Pomnik Regimentu Grenadierów, Danzig Grenadier-Regiment König Friedrich I

Pomnik Regimentu Grenadierów Nr. 5 znajdujący się przy ul. Okopowej na Starym Przedmieściu niedaleko Muzeum Narodowego (dawnego klasztoru franciszkanów), odsłonięty w latach 30 - tych XX w. Służył jako fontanna.
ok. 1930

Gdańsk, Dom Galeriowy (Kanzelhaus)

Pocztówka przedstawia dom parafialny zwany Kanzelhaus, który do Dzisiejszego dnia stoi przy ul. Świętej Trójcy przy Kościele Rzyskokatolickim pw. Świętej Trójcy. Dom galeriowy w stylu Tudor. Pocztówka pochodzi z albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.
1908

Gdańsk Kościół św. Trójcy, Danzig Trinitatiskirche

Kościół franciszkański św. Trójcy zlokalizowany na Starym Przedmieściu, którego początki sięgają pierwszej połowy XV w. i wiążą się z przybyciem franciszkanów do Gdańska. Kościół był następnie rozbudowywany, by osiągnąć na początku XVI w. obecny wygląd. Jest to po kościele Wniebowzięcia NMP największa świątynia w naszym mieście. Pocztówka pokazuje fasadę zachodnią kościoła zwieńczoną późnogotyckim trójdzielnym szczytem wraz z dobudowanym do tej fasady kościołem św. Anny oraz posadowionym w murze klasztornym, domem kazalnicowym.
XX w.

Gdańsk, wnętrze kościoła św. Trójcy

Kościół wzniesiono w latach 1422-1433 stanowiący rdzeń obecnego prezbiterium. W 1484 podjęto rozbudowę świątyni. Do 1495 roku przebudowano prezbiterium, następnie powstał trójnawowy, halowy korpus nawowy