Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego
Gdańsk, kościół św. Trójcy
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-10-27 17:50
  Wyświetlono: 2796      

Gdańsk, kościół św. Trójcy

Część dawnego zespołu klasztornego franciszkanów Braci Mniejszych Konwentualnych. Na pocztówce widoczny kościół św. Trójcy, kaplica św. Anny i ryglowy dom galeriowy. Obieg 1929 r.

Podobne zasoby:

ok. 1930

Gdańsk, Dom Galeriowy (Kanzelhaus)

Pocztówka przedstawia dom parafialny zwany Kanzelhaus, który do Dzisiejszego dnia stoi przy ul. Świętej Trójcy przy Kościele Rzyskokatolickim pw. Świętej Trójcy. Dom galeriowy w stylu Tudor. Pocztówka pochodzi z albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.
1900

Gdańsk, Muzeum Miejskie, Stadtmuseum

Galeria obrazów w Muzeum Miejskim mieszczącym się w dawnym klasztorze franciszkańskim na Starym Przedmieściu.
ok. 1910

Gdańsk, Krajowy Zakład Ubezpieczeń (Landesversicherungsanstalt)

W środkowym kadrze budynek Krajowego Zakładu Ubezpieczeń (Landesversicherungsanstalt). Z lewej strony reprezentacyjne kamienica przy Okopowej (Karrenwall) Z prawej kamienica narożna.
1950

Gdańsk zabytkowy w roku 1950

Kaplica św. Anny przylega do południowo-zachodniego narożnika korpusu nawowego kościoła Św. Trójcy. Powstała po 1480 na planie nieregularnego prostokąta. Jest jednonawowa, o pięciu przęsłach.
XIX w.

Gdańsk w starych rycinach

Karta z publikacji "Gdańsk w starych rycinach" zawierającej 23 ryciny Johanna Carla Schultza.
ok. 1910

Gdańsk, kościół św. Trójcy Danzig St. Trinitas – Kirche

Gdańsk, kościół św. Trójcy Danzig St. Trinitas – Kirche Na zdjęciu widoczny jest kościół św. Trójcy wraz z kaplicą św. Anny, w scenerii zimowej. Kościół św. Trójcy został wybudowany w średniowieczu przez franciszkanów przybyłych do Gdańska na początku XV w. Pierwszy ich kościół powstał w latach 1422 – 31 i nosił wezwanie Wieczerzy Pańskiej. W czasie rozbudowy kościoła i klasztoru (na przełomie XV i XVI w., dobudowano trójnawową halę do pierwotnego kościoła, przeznaczając go na prezbiterium. Wtedy też do nawy południowej kościoła dobudowano kaplicę św. Anny, w której odbywały się nabożeństwa w języku polskim (po przejęciu świątyni przez luteran, uczestniczyli w nich Polacy tego wyznania). Jednym z zasłużonych kaznodziejów luterańskich posługujących w kaplicy był Krzysztof Celestyn Mrongowiusz.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij