Gdańsk ul. Świętojańska z kościołem św. Jana, Danzig Johannisgasse mit Kirche
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-27 17:48

Gdańsk ul. Świętojańska z kościołem św. Jana, Danzig Johannisgasse mit Kirche

Ulica Świętojańska została wytyczona na Głównym Mieście w 1349 r. W pierzei północnej wybudowano najpierw kaplicę, następnie w 1370 r. zaczęto wznosić na jej miejscu murowany kościół św. Jana. Początkowo filialny względem kościoła św. Katarzyny, od 1454 r. parafialny dla północnej części Głównego Miasta.

ok. 1930

Gdańsk, Długie Pobrzeże i Żuraw

Pocztówka przedstawia akwafortę Bertholda Hellingratha z Długim Pobrzeżem, Żurawiem i Motławą.
ok. 1920

Gdańsk, kościół św. Jana

Widok na kościół św. Jana z ulicy Tandeta. Uliczka w 1378 r. określana była jako ulica "Przy świętym Janie" lub "poprzeczna w stronę świętego Jana". W 1415 r. była to Przędzowa. Współcześnie jej nazwę można określić jako "Taniocha".

Gdańsk Kościół św. Jana, Danzig Die Johanniskirche

Kościół św. Jana wzniesiony w 2 poł. XIV w. na miejscu wcześniejszej kaplicy. Początkowo filialny względem kościoła św. Katarzyny, w 2 ej poł. XV w. parafialny dla północnej części głównego miasta.

Gdańsk, Motława

Widok na Motławę i Rybackie Pobrzeże z ulicy Wartkiej. Po lewej stronie Ołowianka, po prawej Główne Miasto, z górującymi nad dachami kamienic wieżami kościoła św. Jana i kościoła Mariackiego.

Gdańsk kościół św. Jana oraz sąsiadujące z nim domy, Danzig Johanniskirchof mit hohen Giebelhäusern in unmittelbarer Nähe der Kirche

Na zdjęciu widoczny jest ceglany, gotycki kościół św. Jana zbudowany w północnej pierzei ul. Świętojańskiej (u zbiegu z ul. Minogi). Początek budowy datuje się na 1370 r. (w miejscu wcześniej wybudowanej kaplicy). Najpierw był filialnym wobec kościoła św. Katarzyny na Starym Mieście; od 1454 r. parafialny dla płn. części Głównego Miasta. Na zdjęciu ukazane są także szczyty kamienic wznoszących się w sąsiedztwie kościoła, od strony wschodniej (otaczających ob. Zaułek Zachariasza Zappio).
ok. 1940

Gdańsk, Motława zimą.

Kartka przedstawia widok na Motławę zimą. Na pocztówce po lewej stronie Wyspa Spichrzów, po prawej stronie Żuraw, a w centralnej części płynąca Motławą barka z towarem.