Gdańsk, Zachodniopruskie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia, Danziger Feuersozietät
Obraz pochodzi z ok. 1930 r.  Dodano: 2019-10-27 17:46

Budynek Zachodniopruskiego Towarzystwa Ubezpieczeń od Ognia, Danziger Feuersozietät, został oddany do użytku w 1916 r. przy Wałach Elżbiety 9 (obecnie Wały Jagiellońskie 36), po rozebraniu budynku należącego do szpitala św. Elżbiety. Obok widoczny kościół św. Elżbiety. Obieg 1931 r.

ok. 1930

Gdańsk, rysunek Petera Willera

Kościoły pw. św. Elżbiety i św. Józefa widziane z wałów okalających Stare Miasto.

Gdańsk, Podwale Grodzkie z kościołem św. Elżbiety, Danzig Stadtgraben u. Garnizonkirche

Fragment ul. Podwale Grodzkie, przy której znajduje się czternastowieczny kościół św. Elżbiety, niegdyś kościół garnizonowy. Po lewej stronie widoczne budynki należące do dworca Gdańsk - Główny.
XIX w.

Gdańsk w starych rycinach

Karta z publikacji "Gdańsk w starych rycinach" zawierającej 23 ryciny Johanna Carla Schultza.
1970-12

Gdańsk; Wydarzenia grudniowe 1970 r. na terenie miast wybrzeża gdańskiego.

Płomienie pomiędzy budynkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie (obecnie budynek Prokuratury Okręgowej i Apelacyjnej), a kościołem pw. Św. Elżbiety (niewidocznym na zdjęciu). Na pierwszym planie widać chłopca i kilku mężczyzn. W głębi zdjęcia (za płomieniami) znajduje się tłum. Zakaz kopiowania, zasb dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNGd-12-2-2-341

Gdańsk Wały Jagiellońskie, Danzig St. Elisabeth u. Dominikswall

Widok na Główne Miasto z górującą nad nim wieżą kościoła Wniebowzięcia NMP oraz Ratusza Głównego Miasta. Na pierwszym planie widoczne likwidowane nowożytne fortyfikacje miasta, na których miejscu powstaną wkrótce dwie reprezentacyjne ulice: St. Elisabethwall i Dominikswall (ob. Wały Jagiellońskie). Na drugim planie budowa Komendantury Garnizonu Pruskiego.
ok. 1940

Gdańsk Pomnik Żołnierzy(Pomnik Ofiar Wojny), Danzig Gefallenendenkmal

Obelisk - kolumna zwieńczona niemieckim orłem odsłonięta uroczyście 30 VI 1933 r. przy bastionie św. Elżbiety - zwana Gefallenendenkmal (Pomnik Ofiar Wojny) lub Landeskriegerdenkmal (Krajowy Pomnik Wojenny). Obelisk upamiętniał żołnierzy niemieckich walczących w czasie I wojny światowej. Rozebrany w sierpniu 1957 r.