Gdańsk, Muzeum Miejskie, galeria obrazów
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-27 17:44

Gdańsk, Muzeum Miejskie, galeria obrazów

Pocztówka przedstawia wystawę obrazów w Muzeum Miejskim (obecnie Muzeum Narodowe).

ok. 1920

Gdańsk, dom galeriowy

Kartka przedstawiająca dom galeriowy przy kościele pw. św. Trójcy. Sama kartka ma wymiary 71 x 103 mm.

Gdańsk, Klasztor Franciszkanów

Pocztówka przedstawiająca Klasztor Franciszkanów mieszczący się przy Kościele św. Trójcy przy ulicy (dzisiejszej) Rzeźnickiej (niem. Fleischergasse). Ciekawostka: Na odwrocie pocztówki napisano: "W dniu Imienin ślę Mężowi szczere życzenia z głębi serca płynące. Żona z siostrami. Kiedy zabłądzisz do żony? Serce czeka na Ciebie. Łódź, dn. 28 X 24r." w polu adresata: "Wielmożny Pan Tadeusz Stępiński, ul. Krucza No 34, w miejscu"

Gdańsk, ul. Rzeźnicka - klasztor franciszkanów, Danzig Fleischergasse - Franziskanerkloster

Ul. Rzeźnicka, a przy niej na pierwszym planie nieistniejące domy, a w dalszej części pierzei budynek dawnego klasztoru franciszkańskiego (w 1872 r. otwarto w nim Muzeum Miejskie, a po II wojnie światowej - Muzeum Narodowe).

Gdańsk, Muzeum Miejskie Stadtmuseum

Północne skrzydło Muzeum Miejskiego na Starym Przedmieściu.
1908

Gdańsk Kościół św. Trójcy, Danzig Trinitatiskirche

Kościół franciszkański św. Trójcy zlokalizowany na Starym Przedmieściu, którego początki sięgają pierwszej połowy XV w. i wiążą się z przybyciem franciszkanów do Gdańska. Kościół był następnie rozbudowywany, by osiągnąć na początku XVI w. obecny wygląd. Jest to po kościele Wniebowzięcia NMP największa świątynia w naszym mieście. Pocztówka pokazuje fasadę zachodnią kościoła zwieńczoną późnogotyckim trójdzielnym szczytem wraz z dobudowanym do tej fasady kościołem św. Anny oraz posadowionym w murze klasztornym, domem kazalnicowym.

Gdańsk, Klasztor Franciszkanów (Muzeum Miejskie i Szkoła Średnia św. Jana) , Danzig Franziskanerkloster (Stadtmuseum u. Realgymnasium zu St. Johann)

Gdańsk, Stare Przedmieście - dawny klasztor franciszkanów, w którym w 2 - ej poł. XIX w. otwarto Muzeum Miejskie (po II wojnie światowej Muzeum Narodowe) oraz szkołę św. Jana. Tu też przeniesiono w 1872 r. Królewską Szkołę Sztuk Pięknych i Rzemiosła Artystycznego.