Gdańsk, Dworzec Główny, Bahnhof
Obraz pochodzi z 1905 r.  Dodano: 2019-10-27 17:44

Gdańsk, Dworzec Główny, Bahnhof

Dworzec Główny został wybudowany w latach 1894–1900, w stylu tzw. gdańskiego renesansu. Projektantami kompleksu dworcowego byli Alexander Rundel, Paul Thomer i Georg Cuny.

Gdańsk, hotel Continental

Hotel Continental znajdował się przy Podwalu Grodzkim (Stadtgraben), na rogu Elżbietańskiej. W głębi kościół pw. św. Józefa.

Gdańsk, Dworzec Główny

Widok na Dworzec Główny w Gdańsku. Kartka pochodzi z albumu złożonego przez R. Czarlińskiego. Album zawiera 11 kartek pocztowych wydanych przez wydawnictwo Stengel &Co., G.m.b.H, Dresden. Okładka albumu tekturowa, kolor bordo. Na okładce znajduje się napis Gdańsk, dane wydawcy i ozdobne, secesyjne motywy roślinne.

Gdańsk, Dworzec Główny

Dworzec Główny kilka lat po zbudowaniu. Hełm nawiązuje do hełmu kościoła św. Katarzyny. Obieg 1905 r.

Gdańsk, Dworzec Gdańsk - Główny, Danzig Hauptbahnhof

Pocztówka prezentuje budynki należące do dworca Gdańsk - Główny wzniesione u schyłku XIX w. Wybudowano je w stylu nawiązującym do renesansu gdańskiego. Kształt hełmu wieży zegarowej był wzorowany na zwieńczeniu gdańskiego kościoła św. Katarzyny. Przed dworcem znajdował się postój dorożek oraz przystanek tramwaju konnego. Pocztówka w obiegu od 7 III 1901 r.

Gdańsk, Widok na Dworzec Gdańsk - Główny, Danzig Blick auf Bahnhof

Podwale Grodzkie - ulica powstała na terenach po niwelacji nowożytnych fortyfikacji miejskich. Wzniesiono przy niej reprezentacyjne gmachy np. hotele. Ulicą poprowadzono tory tramwajowe. W głębi widoczne są budynki należące do Dworca Gdańsk - Główny z charakterystyczną wieżą zegarową.
1935

Gdańsk, Conti-Cafe

Kawiarnia Conti-Cafe mieściła się przy Podwalu Grodzkim 6/7 (Stadtgraben), tj, naprzeciwko obecnego hotelu Central. Kawiarnia obsługiwała również gości hotelowych Continentalu. Dlatego serwowała śniadania, obiady i kolacje, kuchnia wiedeńska i warszawska.