Gdańsk, Dworzec Główny, Bahnhof
Obraz pochodzi z 1905 r.  Dodano: 2019-10-27 17:44

Gdańsk, Dworzec Główny, Bahnhof

Dworzec Główny został wybudowany w latach 1894–1900, w stylu tzw. gdańskiego renesansu. Projektantami kompleksu dworcowego byli Alexander Rundel, Paul Thomer i Georg Cuny.

Gdańsk, Dworzec Gdańsk - Główny, Danzig Hauptbahnhof

Pocztówka prezentuje budynki należące do dworca Gdańsk - Główny wzniesione u schyłku XIX w. Wybudowano je w stylu nawiązującym do renesansu gdańskiego. Kształt hełmu wieży zegarowej był wzorowany na zwieńczeniu gdańskiego kościoła św. Katarzyny. Przed dworcem znajdował się postój dorożek oraz przystanek tramwaju konnego. Pocztówka w obiegu od 7 III 1901 r.
1939-09-21

Gdańsk; Wizyta Hermanna Göringa w zajętym Gdańsku

Marszałek polny Hermann Göring opuszcza Dworzec Główny po przybyciu do Gdańska. Na pierwszym planie wiozący marszałka ciemny odkryty samochód osobowy marki Mercedes (widoczny znak firmowy na przodzie maski) z zamocowanym do błotnika proporcem głównodowodzącego Luftwaffe. Marszałek stoi na miescu obok kierowcelewą rękę trzymając na górnym brzegu przedniej szyby, w prawej zgiętej w łokciu trzyma uniesioną do góry buławę marszałkowską. Na tylnich fotelach siedzą oficerowie podnoszący dłonie do daszka czapki. Po prawej za samochodem idzie oficer SS (na głowie ma czapkę z trupia czaszka na otoku, na kołnierzu czarne patki). Z tyłu po prawej fragment drugiego odkrytego samochodu osobowego. Dalej z tyłu fragment budynku dworca z wejściem (pod łukiem zawieszony szyld z niewyraźnym napisem w j. niemieckim - prawdopodobnie "Hauptbahnhof"). Przed wejściem zgromadzeni ludzie machający rękoma. U dołu nadrukowany podpis w j. niemieckim: "21. Sept. 1939 Generalfeldmarschall Hermann Göring trifft auf dem Danziger Hauptbahnhof ein" (niem. "21 września 1939 r. marszałek polny Hermann Göring przybywa na gdański Dworzec Główny") i "Foto-Sonnke". Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-91-1

Gdańsk, Dworzec Gdańsk - Główny, Danzig Hauptbanhof

Dworzec Gdańsk - Główny wybudowany na przełomie XIX i XX w. w stylu historyzującym z wieżą zegarową, nakrytą hełmem inspirowanym na zwieńczeniu wieży gdańskiego kościoła św. Katarzyny.
1935

Gdańsk, Conti-Cafe

Kawiarnia Conti-Cafe mieściła się przy Podwalu Grodzkim 6/7 (Stadtgraben), tj, naprzeciwko obecnego hotelu Central. Kawiarnia obsługiwała również gości hotelowych Continentalu. Dlatego serwowała śniadania, obiady i kolacje, kuchnia wiedeńska i warszawska.

Gdańsk, hotel Continental

Hotel Continental znajdował się przy Podwalu Grodzkim (Stadtgraben), na rogu Elżbietańskiej. W głębi kościół pw. św. Józefa.
ok. 1930

Gdańsk, Dworzec Gdańsk - Główny, Danzig Hauptbanhof

Budynki dworca Gdańsk - Główny wzniesione u schyłku XIX w. Projektanci nadali im cechy nawiązujące do renesansu. Wieża zegarowa została nakryta hełmem, który swym kształtem przypomina zwieńczenie wieży gdańskiego kościoła św. Katarzyny.