Gdańsk, Nowy Ratusz, Generalkommando
Obraz pochodzi z 1905 r.  Dodano: 2019-10-27 17:44

Gdańsk, Nowy Ratusz, Generalkommando

Nowy Ratusz od strony Targu Rakowego. Generalkommando - siedziba dowództwa pruskiego garnizonu w Gdańsku.

XX w.

Gdańsk, Mały Błędnik i Generalkommando

Siedziba garnizonu gdańskiego od strony Małego Błędnika, Irrgarten. Z lewej mostek nad Kanałem Raduni. Widok od południowego wschodu. Obieg 1907 r.

Gdańsk Pomnik Żołnierzy, Danzig Kriegssäule

Gdańsk. Październik 1914 r. Odsłonięcie przy bastionie św. Elżbiety drewnianej kolumny (tzw. Kolumny Wojennej) zwieńczonej niemieckim krzyżem, według projektu Hermanna Phlepsa, poświęconej niemieckim zwycięstwom na początku I wojny światowej.

Gdańsk, Nowy Ratusz, Danzig General - Kommando

Tereny widoczne na zdjęciu zostały zagospodarowane po likwidacji fortyfikacji miejskich. Neorenesansowy gmach po lewej stronie pełnił początkowo funkcję komendy głównej gdańskiego garnizonu wojskowego. Po utworzeniu WMG znajdowała się w nim siedziba Wysokiego Komisarza Ligi Narodów, a po wojnie siedziba PPR, potem PZPR, następnie przez kilkadziesiąt lat - siedziba Klubu Studentów "Żak". Obecnie jest to tzw. Nowy Ratusz - miejsce obraz Rady Miasta.

Gdańsk, Wały Dominika

Widok na wschodnią pierzeję Wałów Dominika (obecnie część Wałów Jagiellońskich) od strony Huciska.

Gdańsk, Panorama z Huciska

Panorama z Huciska na Dworzec Główny oraz zabudowa na terenach pofortecznych przy Podwalu Grodzkim (Stadtgraben) i Wałach Jagiellońskich (Elisabethwall). Widoczne kościół św. Elżbiety . Na pierwszym planie most nad torami i stojący na nim Tramwaj. Obieg 1907 rok.
1900

Gdańsk, Wały Jagielońskie (Dominikswall) i Deutsches Haus

Zbieg ulic Hucisko (Silberhütte) i Wały Jagiellońskie (Elisabethwall i Dominikswall) od strony Huciska. Po lewej hotel „Deutsches Haus. W dolnym rogu pocztówki widoczny stolik w Cafe Deutsches Haus.