Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-27 17:43

Gdańsk, Mały Błędnik, Irrgarten

Kanał Raduni w parku zwanym obecnie Małym Błędnikiem (Irrgarten), nieopodal dowództwa garnizonu Generalkommando. Widok od strony Targu Rakowego. Obieg 1905 r.

Gdańsk, Mały Błędnik, Irrgarten

Zimowy widok na budynek dowództwa pruskiego garnizonu. Przez środek pocztówki biegnie Kanał Raduni. Ujęcie od strony Małego Błędnika, kierunek południowo-wschodni.

Gdańsk, Wały Dominika

Widok na wschodnią pierzeję Wałów Dominika (obecnie część Wałów Jagiellońskich) od strony Huciska.
XX w.

Gdańsk, Mały Błędnik i Generalkommando

Siedziba garnizonu gdańskiego od strony Małego Błędnika, Irrgarten. Z lewej mostek nad Kanałem Raduni. Widok od południowego wschodu. Obieg 1907 r.

Gdańsk, Rada Miasta

Na pocztówce znajduje się budynek Dowództwa Straży Pożarnej w zachodnich Prusach. Aktualnie jest to budynek Rady Miasta. Na drugim planie budynek Prokuratury Okręgowej (obecnie), w tle majaczą wieże kościoła św. Elżbiety i Dworca Głównego. Widok na obiekty z perspektywy obserwatora stojącego na skrzyżowaniu Hucisko.
1970-12

Gdańsk; Wydarzenia grudniowe 1970 r. na terenie miast wybrzeża gdańskiego.

Milicjanci w rejonie ul.Hucisko w Gdańsku w czasie demonstracji w grudniu 1970r. W centrum gazik milicyjny. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: IPNGd-12-2-2-529

Gdańsk, Nowy Ratusz, Danzig General - Kommando

Tereny widoczne na zdjęciu zostały zagospodarowane po likwidacji fortyfikacji miejskich. Neorenesansowy gmach po lewej stronie pełnił początkowo funkcję komendy głównej gdańskiego garnizonu wojskowego. Po utworzeniu WMG znajdowała się w nim siedziba Wysokiego Komisarza Ligi Narodów, a po wojnie siedziba PPR, potem PZPR, następnie przez kilkadziesiąt lat - siedziba Klubu Studentów "Żak". Obecnie jest to tzw. Nowy Ratusz - miejsce obraz Rady Miasta.