Gdańsk, Targ Węglowy, Kohlenmarkt
Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2019-10-27 17:42
  Wyświetlono: 2018

Gdańsk, Targ Węglowy, Kohlenmarkt

Zachodnia pierzeja Targu Węglowego, Widać tory tramwajowe i pojazd konny. Z lewej wylot w kierunku Wałów Jagiellońskich (d. Dominikswall).

ok. 1930

Gdańsk, Złota Brama

Kartka pocztowa przedstawiająca widok na ulicę Długą i Złotą Bramę, za nią znajduje się Wieża Więzienna. Pocztówka pochodzi z albumu "Danzig. Nach einer Radierung vn Berthold Hellingrath" zawierającego 10 pocztówek, będących przedrukiem akwafort znanego malarza (związanego z Gdańskiem) Bertholda Hellingratha.

Gdańsk, Wieża Więzienna, Danzig Stockturm.

Na zdjęciu widoczny ceglany budynek Wieży Więziennej nakrytej renesansowym hełmem. Tuż za tym obiektem rozpościera się Targ Węglowy z widocznym w głębi Teatrem Miejskim.

Gdańsk, Targ Węglowy i Wieża Więzienna

Widok na Wieżę Więzienną z Targu Węglowego. Na lewo od wieży Złota Brama.
1907

Gdańsk, Katownia wraz z Wieżą Więzienną, Danzig Peinkammer u. Stockturm

Katownia wraz z Wieżą Więzienną. Po lewej stronie rozpościera się Targ Węglowy, w głębi widoczny Dwór Bractwa św. Jerzego z wieżyczką zwieńczoną figurą św. Jerzego.
ok. 1940

Gdańsk do 1945 roku

Fotografia przedstawiająca Teatr Miejski w Gdańsku zaprojektowany przez Carla Samuela Helda. Po prawej stronie znajduje się budynek Zbrojowni. Obecnie na tym miejscu stoi Teatr Wybrzeże. Fotografia z albumu należącego do anonimowego żołnierza niemieckiego zawierający z okresu jego służby wojskowej w latach 1939-1941. Wśród zdjęć dotyczących szkolenia i szlaku bojowego znajdują się także te wykonane w Gdańsku na przełomie 1939 i 1940 roku. Najprawdopodobniej w czasie wolnym od służby właściciel albumu wykonał serię zdjęć przedstawiających zabudowę miejską Gdańska, Westerplatte, cmentarz centralny (Srebrzysko) oraz zamek w Malborku i zabudowania znajdujące się na Helu. Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, sygnatura: MIIWS/RZ/9520/11
ok. 1960

Gdańsk, Wieża Więzienna, Katownia

Widok na Katownię i Wieżę Więzienną od wlotu ulicy Wojciecha Bogusławskiego. W oddali Złota Brama.