Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2019-10-27 17:42

Gdańsk, Targ Węglowy, Kohlenmarkt

Zachodnia pierzeja Targu Węglowego, Widać tory tramwajowe i pojazd konny. Z lewej wylot w kierunku Wałów Jagiellońskich (d. Dominikswall).

1906

Gdańsk, Teatr Miejski

Teatr Miejski (Stadttheater) powstał w 1801 r miał szkieletową konstrukcją drewnianą obmurowaną z zewnątrz cegłą i posiadał widownię na 1600 miejsc, głównie stojących. W tym stanie (po wielu niewielkich przeróbkach) przetrwał do roku 1934, kiedy to został wyburzony i wybudowany na nowo.
XX w.

Gdańsk, Targ Węglowy, Kohlenmarkt

Plac został nadany miastu przywilejem w 1342/43 roku. Zwano go „anger umme sente Gertruden kirchhof“ (‚ugór przy cmentarzu św. Gertrudy’). Od 15 wieku służył handlowi węglem drzewnym. W głębi Wieża Więzienna, po lewej dom towarowy Freymanna.
ok. 1950

Gdańsk, Teatr Miejski

Ruiny Teatru Miejskiego w Gdańsku. Na miejscu tego gmachu wybudowano nowoczesny budynek Teatru Wybrzeże. Fotografia pochodzi z albumu pt.: "Gdańsk dawniej a dziś" ang.: "Former and today" autorstwa M. Dobrzykowskiego. W kartonowej kopercie w kolorze szałwiowej zieleni jest 14 zdjęć przedwojennego i powojennego, zrujnowanego Gdańska. Napisy na okładce albumu są wytłoczone i pozłocone.

Gdańsk, Wieża Więzienna, Danzig Stockturm.

Na zdjęciu widoczny ceglany budynek Wieży Więziennej nakrytej renesansowym hełmem. Tuż za tym obiektem rozpościera się Targ Węglowy z widocznym w głębi Teatrem Miejskim.
ok. 1940

Gdańsk, Dwór Bractwa św. Jerzego

Dwór Bractwa św. Jerzego i dom towarowy braci Freymann. Widoczny też fragment Bramy Długoulicznej (Złotej).

Gdańsk, Targ Węglowy z Teatrem Miejskim, Danzig Kohlenmarkt mit Staatstheater

Targ Węglowy na Głównym Mieście - widoczny gmach Teatru Państwowego. Targ Węglowy był też ważnym węzłem komunikacyjnym, stąd można było jechać większością linii tramwajowych w ówczesnym Gdańsku. Z lewej strony pierzeja zachodnia Targu Węglowego z wystawnymi kamienicami. W oddali wjazd na sąsiadujący Targ Drzewny.