Gdańsk, Wały Dominika, Dominikswall
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-27 17:42

Gdańsk, Wały Dominika, Dominikswall

Dominikswall - ulica wytyczona pod koniec XIX wieku w miejscu wałów miejskich wg projektu Jacoba Stübbena. Na ścianie budynku malowidło ze św. Jerzym zabijającym smoka. Mężczyzna zapala lampę. Obieg 1909.

ok. 1984

Gdansk, Brama Wyżynna

Brama Wyżynna, przed bramą stragan prawdopodobnie z truskawkami.

Gdańsk, Targ Węglowy

Targ Węglowy (Kohlenmarkt) z Wieżą Więzienną. Po prawej widoczny Dwór Bractwa św. Jerzego. W głębi pośrodku wejście na ulicę Bogusławskiego (Am Reitbahn).

Gdańsk, Tramwaje na Targu Węglowym i Wieża Więzienna

Tramwaje przy zachodniej pierzei Targu Węglowego. Na pierwszym planie Wieża Więzienna i przylegające do niej kamienice. Po lewej stronie widoczny fragment Dworu Bractwa św. Jerzego.

Gdańsk Główna Wartownia (odwach) i Pomnik cesarza Wilhelma I, Danzig Hauptwache u. Kaiser Wilhelm Denkmal

Pocztówka przedstawia fragment ul. Wały Jagiellońskie powstałej na gruntach po niwelacji nowożytnych fortyfikacji miejskich. Po lewej stronie znajduje się pomnik cesarza Wilhelma I (odsłonięty uroczyście w obecności cesarza Wilhelma II) w 1903 r. Po prawej stronie Brama Wyżynna wraz z główną miejską wartownią (odwachem), a za nią nowoczesny hotel "Danziger Hof" ("Gdański Dwór").

Gdańsk, Brama Wyżynna

Widok od centralny na pomnik Cesarza Wilhelma I, Bramę Wyżynną, wieżę Katowni. Po lewej stronie budynek Danzigerhofu, po prawej budynek banku (obecnie Bank NBP). Za bramą widoczny fragment Targu Węglowego. Na kartce opis: Gdańsk - Wysoka Brama Kartka pochodzi z albumu złożonego przez R. Czarlińskiego. Album zawiera 11 kartek pocztowych wydanych przez wydawnictwo Stengel &Co., G.m.b.H, Dresden. Okładka albumu tekturowa, kolor bordo. Na okładce znajduje się napis Gdańsk, dane wydawcy i ozdobne, secesyjne motywy roślinne.
ok. 1960

Gdańsk, Brama Wyżynna

Herb Polski na Bramie Wyżynnej. Pod spodem sentencja łacińska "Iustitia et Pietas duo sunt Regnorum omnium Fundamenta" – „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Jeżeli przeczytamy tylko dolną linijkę "Rum omnium Fundamenta", oznacza to: „Rum podstawą wszystkiego”, co jest typowym ówczesnym gdańskim humorem. Bramę zbudowano w 1588 r.