Gdańsk, Wielka Zbrojownia, Zeughaus
Obraz pochodzi z ok. 1900 r.  Dodano: 2019-10-27 17:40

Gdańsk, Wielka Zbrojownia, Zeughaus

Wielka Zbrojownia posadowiona została na miejscu średniowiecznego muru miejskiego, baszty Łaziebnej oraz trzech domów. Lata 1600-1605. Wzorowana architektonicznie na Halach Mięsnych w Haarlemie. Jest zamknięciem widokowym ulicy Piwnej. Pocztówka wydana przed 1905 r.

Gdańsk, Winiarnia przy Piwnej 3

Pocztówka -prawdopodobnie reklama winiarni - przedstawiająca wnętrze winiarni Martin Lautenbacher vorm. Carl Bodenburg "Weinstuben, Stadtfuche, Weinhandlung" przy ulicy Piwnej 3, nr telefonu 280064
1906

Gdańsk, Teatr Miejski

Teatr Miejski (Stadttheater) powstał w 1801 r miał szkieletową konstrukcją drewnianą obmurowaną z zewnątrz cegłą i posiadał widownię na 1600 miejsc, głównie stojących. W tym stanie (po wielu niewielkich przeróbkach) przetrwał do roku 1934, kiedy to został wyburzony i wybudowany na nowo.

Gdańsk, Restauracja pod nazwą "Schlüterhaus u. Münchner Hackerbräu"

Wnętrze restauracji "Schlüterhaus u. Münchner Hackerbräu" mieszczącej się na parterze kamienicy o barokowej fasadzie zwanej "Domem Schlütera" (przed wojną pod nr 1 przy ul. Piwnej) - na rogu ulic Piwnej i Tkackiej.

Gdańsk, Wielka Zbrojownia

Widok na Wielką Zbrojownię z ulicy Piwnej.
ok. 1950

Gdańsk, Wielka Zbrojownia

Ruiny Wielkiej Zbrojowni. Zdjęcie wykonano wewnątrz budynku. Za plecami fotografującego znajduje się ulica Piwna. Przez okna ściany szczytowej widać fragmenty zniszczonego Targu Węglowego. Fotografia pochodzi z albumu pt.: "Gdańsk dawniej a dziś" ang.: "Former and today" autorstwa M. Dobrzykowskiego. W kartonowej kopercie w kolorze szałwiowej zieleni jest 14 zdjęć przedwojennego i powojennego, zruinowanego Gdańska. Napisy na okładce albumu są wytłoczone i pozłocone.
ok. 1950

Gdańsk, Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia, widok z ulicy Piwnej. Pocztówka z rysunkiem wchodzi w skład albumu Gdańsk taki, jaki był (Danzig wie es war).