Gdańsk, Dworzec Główny, Hauptbanhof
Obraz pochodzi z XX w.  Dodano: 2019-10-27 17:39

Gdańsk, Dworzec Główny, Hauptbanhof

Zimowy widok Dworca Głównego. Dworzec został wybudowany w latach 1894 - 1900 w stylu gdańskiego renesansu. Obieg po 1905 r.

Gdańsk, Dworzec Główny

Ręcznie wykonana karta pocztowa z widokiem na Dworzec Główny (obrazek wycięto z magazynu lub książki i naklejono na podkładce pocztówkowej, kolorowe elementy ozdobne wykonano kredkami, napis złotą farbą).

Gdańsk, Dworzec Główny

Dworzec Główny kilka lat po zbudowaniu. Hełm nawiązuje do hełmu kościoła św. Katarzyny. Obieg 1905 r.
1939-09-21

Gdańsk; Wizyta Hermanna Göringa w zajętym Gdańsku

Marszałek polny Hermann Göring opuszcza Dworzec Główny po przybyciu do Gdańska. Na pierwszym planie wiozący marszałka ciemny odkryty samochód osobowy marki Mercedes (widoczny znak firmowy na przodzie maski) z zamocowanym do błotnika proporcem głównodowodzącego Luftwaffe. Marszałek stoi na miescu obok kierowcelewą rękę trzymając na górnym brzegu przedniej szyby, w prawej zgiętej w łokciu trzyma uniesioną do góry buławę marszałkowską. Na tylnich fotelach siedzą oficerowie podnoszący dłonie do daszka czapki. Po prawej za samochodem idzie oficer SS (na głowie ma czapkę z trupia czaszka na otoku, na kołnierzu czarne patki). Z tyłu po prawej fragment drugiego odkrytego samochodu osobowego. Dalej z tyłu fragment budynku dworca z wejściem (pod łukiem zawieszony szyld z niewyraźnym napisem w j. niemieckim - prawdopodobnie "Hauptbahnhof"). Przed wejściem zgromadzeni ludzie machający rękoma. U dołu nadrukowany podpis w j. niemieckim: "21. Sept. 1939 Generalfeldmarschall Hermann Göring trifft auf dem Danziger Hauptbahnhof ein" (niem. "21 września 1939 r. marszałek polny Hermann Göring przybywa na gdański Dworzec Główny") i "Foto-Sonnke". Zakaz kopiowania, zasób dostępny w zbiorach IPN, sygnatura: GK-5-1-91-1

Gdańsk, Dworzec Gdańsk - Główny (Hauptbahnhof) i Państwowa Rzemieślnicza Szkoła Dokształcająca (Fortbildungs - u. Gewerkschule)

Pocztówka dwuobrazkowa przedstawiająca gmach dworca głównego otwarty w 1900 r. oraz nowy budynek Państwowej Rzemieślniczej szkoły Dokształcającej, oddany do użytku w 1897 r. przy ul. Wielkie Młyny 11 /13.

Gdańsk, Podwale Grodzkie, Stadtgraben

Widok na ciąg kamienic przy Stadtgraben (obecnie Podwale Grodzkie) naprzeciw Dworca Głównego.

Gdańsk, Dworzec Gdańsk - Główny, Danzig Hauptbahnhof

Pocztówka prezentuje budynki należące do dworca Gdańsk - Główny wzniesione u schyłku XIX w. Wybudowano je w stylu nawiązującym do renesansu gdańskiego. Kształt hełmu wieży zegarowej był wzorowany na zwieńczeniu gdańskiego kościoła św. Katarzyny. Przed dworcem znajdował się postój dorożek oraz przystanek tramwaju konnego. Pocztówka w obiegu od 7 III 1901 r.