Gdańsk, perspektywa ulicy Wasowskiego
Obraz pochodzi z 1913 r.  Dodano: 2019-10-26 00:41
  Wyświetlono: 2079

Gdańsk, perspektywa ulicy Wasowskiego

Spojrzenie na ulicę Wasowskiego w kierunku Góry Jana. Ulica powstała na planie drogi do majątku Hermannshof. Stał tu dwór, zajazd z karczmą, był park francuski z fontannami.

Gdańsk - Wrzeszcz (Wrzeszcz Górny) Lagfuhr

Fragment Górnego Wrzeszcza z charakterystyczną, strzelistą wieżą kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Sobótki 20 (poświęcony 6 X 1899 r.), jako parafialny nowej parafii ewangelickiej. Dziś parafialny katolickiej parafii wojskowo - cywilnej Matki Odkupiciela. Na pocztówce, na dalszym palnie widoczna Góra Jana (inaczej zwana Wzgórzem Zinglera lub Lisim Wzgórzem). Pocztówka w obiegu od 6 X 1903 r.

Gdańsk - Wrzeszcz Górny (Langfuhr)

Fragment Wrzeszcza Górnego widziany zapewne ze Wzgórza Zinglera (zwanego też Lisim Wzgórzem lub Górą Jana) z górującą wieżą dawnego kościoła (ewangelickiego) Lutra (ob. katolicki kościół św. Piotra i Pawła) oraz w oddali po lewej stronie - wieżą katolickiego kościoła Najświętszego Serca Jezusa.
ok. 1890

Gdańsk, skrzyżowanie Matejki i Wasowskiego

Pierwszym właścicielem kamienicy do roku 1914 był kupiec Franz Puttkamer. Dom posiadał dach kryty kolorowymi dachówkami we wzorki. Obecnie są one pomieszane.

Wrzeszcz

Luterański kościół we Wrzeszczu wybudowany 1899 roku u zbiegu ulic Sobótki i Jana Matejki. Neogotycką świątynię zaprojektował Gotthilf Ludwig Mockel. Dzisiaj jest to kościół katolicki pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Wrzeszcz

Luterański kościół zbudowany przy zbiegu ulic Jana Matejki (Johhanisthal) i Sobótki (Am Johannisberg). Neogotycki świątynię zaprojektował Gotthilf Ludwig Mockel. Poświęcono ją 6 października 1899 roku.Pocztówka jest wizualizacją przyszłego kościoła i jednocześnie cegiełką , z której zyski przeznaczono na budowę świątyni.
1906

Gdańsk, Lutherkirche we Wrzeszczu

Kościół Lutra poświęcono 6 października 1899 r. Pełnił funkcję pomocniczą wobec kościoła św. Elżbiety, który był kościołem garnizonowym. Obecnie jest to kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Obieg 1915 r.