Gdańsk. perspektywa ulicy Pniewskiego
Obraz pochodzi z 1906 r.  Dodano: 2019-10-26 00:35

Gdańsk. perspektywa ulicy Pniewskiego

Widok w kierunku Jaśkowej Doliny. W środkowym budynku po lewej stronie po wojnie działało II Liceum Ogólnokształcące (w 1945 r. było to Państwowe Gimnazjum i Liceum). Przed wojną również mieściła się tu szkoła. Zabudowa przetrwała.

Gdańsk - Wrzeszcz (Wrzeszcz Górny) Lagfuhr

Fragment Górnego Wrzeszcza z charakterystyczną, strzelistą wieżą kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Sobótki 20 (poświęcony 6 X 1899 r.), jako parafialny nowej parafii ewangelickiej. Dziś parafialny katolickiej parafii wojskowo - cywilnej Matki Odkupiciela. Na pocztówce, na dalszym palnie widoczna Góra Jana (inaczej zwana Wzgórzem Zinglera lub Lisim Wzgórzem). Pocztówka w obiegu od 6 X 1903 r.

Gdańsk - Wrzeszcz, Jaśkowa Dolina

Widok ze Wzgórza Zinglera (zwanego też Lisim Wzgórzem lub Górą Jana), do którego prowadzi ob. ul. Sobótki w Górnym Wrzeszczu. Już ok. 1850 r. znajdowała się na jego szczycie popularna Restauracja Zinglera, pełniąca także rolę schroniska dla amatorów pieszych wycieczek oraz wrót Parku Jaśkowej Doliny. To z tego miejsca początek brały ścieżki biegnące w różnych kierunkach po terenie tego parku. Od 1958 r. w budynku dawnej restauracji miała przez wiele lat siedzibę TVP (Oddział Gdańsk). Na pocztówce widać malowniczo położone wille przy ob. ul. Jaśkowa Dolina.
XX w.

Gdańsk, szkoła Idy Sellman we Wrzeszczu

Szkoła średnia dla dziewcząt i przedszkole dla chłopców nosiły nazwę Hohere Madchenschule und Knabenvorschule von I. Sellman. Dzisiaj jest to teren boiska szkolnego przy Miszewskiego 6.

Wrzeszcz

Skrzyżowanie ulic Jaśkowa Dolina i Batorego- widok w kierunku rynku.
1913

Gdańsk, Brunshoferpark przy Waryńskiego

Widoczny, kompleks budynków nazywał się Brunshoferspark. Współwłaścicielką była hrabina Maria Potocka. Ulica Waryńskiego powstała na planie drogi z Wrzeszcza do Nowych Szkotów ok. 1890 r.
1909

Gdańsk, Hauptstrasse w kierunku Oliwy

Fragment Grunwaldzkiej między De Gaulle’a a Jesionową, wylot De Gaulle’a na wysokości wozu; naprzeciwko obecnie jest przeskok na drugą nitkę Grunwaldzkiej. Za domem z wykuszem znajduje się brama i przejście do Ritterhof zwane Privetweg, gdzie mieszkała Gabriela Danielewicz oraz Kazimierz Wiłkomirski.