Gdańsk, ulica Grunwaldzka w stronę Oliwy
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-26 00:35

Gdańsk, ulica Grunwaldzka w stronę Oliwy

Grunwaldzka, róg Partyzantów po lewej (obecnie Olimp), po prawej wylot Dmowskiego. Żaden z budynków nie dotrwał do naszych czasów.

1913

Gdańsk, widok na rynek we Wrzeszczu

W roku 1909 rynek przebudowano i w jego południowej części stanęła fontanna, północną zajął miejski szalet, który od końca lat 20. XX wieku pełnił funkcję stacji benzynowej firmy Schmidt & Steigen.
1909

Gdańsk, Tite's Hotel we Wrzeszczu

Hotel Tite został otwarty w połowie lat 90. XIX w. na miejscu zajazdu i restauracji. Nazwa pochodzi od panieńskiego nazwiska pierwszej właścicielki, wdowy Berthy Stellmacher. Pocztówka zapisana jest polskimi znakami stenograficznymi.
1906

Gdańsk, skrzyżowanie Dmowskiego i Partyzantów z Grunwaldzką.

Skrzyżowanie Grunwaldzkiej z Dmowskiego (po prawej) i Partyzantów (po lewej). W niskiej kamienicy po prawej stronie mieściła się kawiarnia Kaiser's Kaffee, założona w Niemczech w 1897 r. Ok. 1906 r.
1902

Gdańsk, rynek we Wrzeszczu

W roku 1909 rynek przebudowano i w jego południowej części, w miejscu wodopoju, stanęła fontanna, północną zajął miejski szalet, który od końca lat 20. XX wieku pełnił funkcję stacji benzynowej firmy Schmidt & Steigen.

Gdańsk, Haupstrasse (ul. Grunwaldzka) w stronę Oliwy.

Widok Haupstrasse w kierunku Oliwy, za jej skrzyżowaniem z Bahnofstrasse (Dmowskiego), ok. 1902 r.
ok. 1940

Gdańsk, Manifestacja Pierwszomajowa we Wrzeszczu

Manifestacja pierwszomajowa we Wrzeszczu. Miasto zostało opanowane przez zwolenników Hitlera, począwszy od zwycięstwa w wyborach do Volkstagu w 1933 r. Wraz z wybuchem II wojny światowej WMG przestało istnieć, jego terytorium zostało włączone do Rzeszy. Na zdjęciu widoczne symbole nazistowskie - swastyki na sztandarach i na mundurach. Pocztówka w obiegu od 27 V 1940 r.