Gdańsk, Plac Marii we Wrzeszczu
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-26 00:21

Gdańsk, Plac Marii we Wrzeszczu

Plac Marii (Marienplatz) zamykał ulicę Wajdeloty (Marienstrasse) od wschodu. Na pocztówce widoczny sklep kolonialny Ottona Muntera.

Gdańsk, urząd pocztowy we Wrzeszczu

U schyłku XIX w. w Gdańsku działały cztery urzędy pocztowe: we Wrzeszczu, na Długiej, na Siedlcach i w Nowym Porcie. Wszystkich mieszkańców Wrzeszcza obsługiwał jeden listonosz. Obieg 1913 r.

Wrzeszcz

Kościół Herz-Jesu-Kirche (Serca Jezusowego) wybudowano w latach 1909-1911 według projektu Karla Zillmera. Poświęcenia tej neogotyckiej świątyni dokonał 18 kwietnia 1911 roku biskup chełmiński Augustyn Rosentreter. Widok zza torów, jeszcze przed powstaniem nasypu kolejowego.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Na pocztówce widzimy fragment dzisiejszej ulicy Głównej w Zblewie. Na pierwszym planie sklep Brunona Kuczinskiego.

Gdańsk, wieża zegarowa na rynku we Wrzeszczu

Gdańsk, widok na rynek we Wrzeszczu od strony południowej. Wieża zegarowa powstała w 1842 r.

Wrzeszcz

Domy osiedla robotniczego Reichskolonie (Kolonia Rzeszy). Osiedle wznoszono od 1906 roku dla pracowników Stoczni Carskiej. Lewy górny fragment pocztówki przedstawia budynki przy Posadowskyweg (dziś Jana Kochanowskiego). Po prawej widzimy skrzyżowanie dzisiejszych ulic Mickiewicza i Kochanowskiego. Na dole, po lewej, dworzec Reichskolonie przy Justweg (dzisiaj Andrzeja Modrzewskiego). Obok ulica Klonowicza, ówcześnie Marienweg.
1959

Gdańsk, Wrzeszcz ul. Grunwaldzka

Gdańsk Wrzeszcz widok na ul. Grunwaldzką. Po lewej stronie widoczny plac jest Skwerem im. Anny Walentynowicz.