Gdańsk, kościół pw. św. Andrzeja Boboli
Obraz pochodzi z ok. 1920 r.  Dodano: 2019-10-26 00:20

Gdańsk, kościół pw. św. Andrzeja Boboli

Widok z ul. Hallera na kościół pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Mickiewicza.
Christuskirche wzniesiono w latach 1913 -1916 przy Barenweg (ul. Mickiewicza). Jest to styl neobarokowy.

Gdańsk - Św. Wojciech, kościół oraz kaplica św. Wojciecha

Pocztówka dwuobrazkowa pokazująca kościół św. Wojciecha (przy Trakcie św. Wojciecha 440) oraz kaplicę pod tym samym wezwaniem (na pobliskim Wzgórzu św. Wojciecha). Początki kościoła sięgają XII w. i działalności przybyłych tu benedyktynów. Kościół tutejszy był poddawany rozbudowie; w 1537 r. uległ pożarowi. Odbudowany jeszcze w tym samym stuleciu, rozbudowany w XVII w. W XVIII w. gospodarzami byli tu misjonarze Wincentego a Paulo.
1902

Gdańsk, willa Freymann

Willa Freymann należała do Kaspara Freymanna, właściciela domu towarowego Freymann przy Targu Węglowym. Przed wojną przez pewien czas mieszkał tu honorowy konsul Haiti Louis Luchtenstein.

Gdańsk, Ulica Mariacka i Bazylika Mariacka.

Na ulicy Mariackiej (Frauengasse). Przedproża i kamieniczki w różnych stylach (od gotyku po klasycyzm). W głębi Kościół Mariacki. Z lewej strony widoczne drzewo. Pocztówka z minialbumu "Zehn Der schonsten ansichten von DANZIG". Auch als postkarten verwendbar.

Wrzeszcz

Domy osiedla robotniczego Reichskolonie (Kolonia Rzeszy). Osiedle wznoszono od 1906 roku dla pracowników Stoczni Carskiej. Lewy górny fragment pocztówki przedstawia budynki przy Posadowskyweg (dziś Jana Kochanowskiego). Po prawej widzimy skrzyżowanie dzisiejszych ulic Mickiewicza i Kochanowskiego. Na dole, po lewej, dworzec Reichskolonie przy Justweg (dzisiaj Andrzeja Modrzewskiego). Obok ulica Klonowicza, ówcześnie Marienweg.

Skarszewy

Kartka pocztowa "Pozdrowienia ze Skarszew" przedstawiająca widok z rynku na kościół (obecnie Kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego). Wokół ryneczku znajdują się niskie kamieniczki.
ok. 1940

Gdańsk, Bazylika Mariacka

Widok na Bazylikę Mariacką ze szczytu Domu Angielskiego na Chlebnickiej.