Gdańsk, ulica Chopina Winterfeldtweg
Obraz pochodzi z 1933 r.  Dodano: 2019-10-26 00:20

Gdańsk, ulica Chopina Winterfeldtweg

Pocztówka przedstawia skrzyżowanie obecnej ulicy Chopina z ul. Grunwaldzką. Domy na Chopina wznoszono od połowy lat 20. dla Spółdzielni Domów Urzędniczych, zamieszkiwali je głównie księgowi i pracownicy banków. Narożny sklep kolonialny należał do Hansa Angricka i działał od 1933 r.

1904

Gdańsk, Targ Kaszubski, Kassubischer Markt

Widok na ulicę Targ Kaszubski i w głębi Gnilną, zabudowa nie istnieje. Po prawej budynek należący do Korzennej 67 i jest to sklep kolonialny z fabryczką likierów małżeństwa bądź rodzeństwa Drossel (Valentin i Kurt). Po lewej nieruchomość Kaszubski Targ 21, budynek Marty Czechowskiej, w którym mieściła się siedziba wydawnictwa Gazety Gdańskiej, a także siedziba Polskiego Towarzystwa Księgarni Kolejowych "Ruch".
ok. 1930

Gdańsk, Panorama Głównego Miasta i Starego Przedmieścia

Widok z lotu ptaka na Główne Miasto, Stare Przedmieście i Wyspę Spichrzów. Na pocztówce widzimy Kościół Mariacki, Ratusz Głównego Miasta. Widoczna ciasna zabudowa. Z prawej strony rozciąga się Wyspa Spichrzów. W dolnej części widoczne kościoły Starego Przedmieścia. Zdjęcie: Luftaufnahmen Aerokartographisches Institut A.G., Breslau fur die Danziger Neuesten Nachrichten
XX w.

Gdańsk, Targ Węglowy, Kohlenmarkt

Zachodnia pierzeja Targu Węglowego, Widać tory tramwajowe i pojazd konny. Z lewej wylot w kierunku Wałów Jagiellońskich (d. Dominikswall).

Gdańsk, Żabi Kruk

Pocztówka przedstawia bramę wjazdową na dziedziniec przy Kościele św. Piotra i Pawła na Żabim Kruku. Zabudowa i dziedziniec nie istnieją.

Gdańsk, ulica Wilków Morskich, Kleine Strasse

Zachodnia pierzeja ulicy Wilków Morskich. Od lewej widoczne są istniejące dzisiaj budynki 10-5. W głębi widoczna ażurowa wieżyczka poczty przy dworcu kolejowym. Obieg 1911 r.

Gdańsk, ulica Łąkowa, Weidengasse

Przedwojenna nazwa ulicy Łąkowej pochodziła od wierzb, którymi w połowie XVII w. był obsadzony rów melioracyjny pośrodku tej ulicy. Pozostałością rowu jest alejka biegnąca środkiem ulicy. Obieg 1914 r.