Pączewo, Kościół Zwiastowania NMP
Obraz pochodzi z 1920-03-28.  Dodano: 2019-10-19 21:53

Pączewo, Kościół Zwiastowania NMP

Kartka pocztowa przedstawiająca widok na centrum wsi Pączewo powiat starogardzki, gmina Skórcz). Po lewej stronie widoczna wieża gotyckiego kościoła. Fotografia przedstawia żołnierzy generała Hallera powracających przez Pączewo po zaślubinach z morzem.

1910

Gdańsk, Kościół Wniebowstąpienia w Nowym Porcie.

Fotografia powstała ok. 1905 r. w krótkim okresie istnienia jednocześnie starego i nowego kościoła ewangelickiego w Nowym Porcie. Po lewej drzewa lokalnego Małego Błędnika (Irrgarten). Obieg 1910 r.
1938-09-05

Karta QSL potwierdzająca nawiązanie amatorskiej łączności radiowej

Karta QSL potwierdzająca nawiązanie amatorskiej łączności radiowej. Radioamator krótkofalowiec z Gdańska miał znak wywoławczy YM4AW. Karta jest potwierdzeniem łączności z brytyjskim krótkofalowcem G5IV. Na karcie QSL można znaleźć podstawowe informacje dotyczące łączności, częstotliwości nadawania, miejsce i czas nawiązania łączności. Często też można znaleźć informację o jakości łączności. Karta QSL ma postać zbliżoną do pocztówki. Motyw graficzny karty często nawiązuje do miejsca zamieszkania krótkofalowca. Wymiany kart dokonuje się pocztą lub za pomocą tzw. biur QSL. W środkowej części karty YM4AW znajduje się grafika przedstawiająca Długie Pobrzeże, Żurawia, kościół Mariacki i okręt. Autorem grafiki jest gdański artysta plastyk Curt Ziesmer. Był dość znanym artystą grafiki użytkowej i artystycznej, dał się również poznać jako ilustrator książek i projektant reklam.

Szpęgawsk

Szpęgawsk- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański. Na pocztówce klasycystyczny dwór z ok 1800 roku.

Gdańsk, Klasztor Franciszkański i brama wejściowa

Pocztówka dwu obrazkowa. Z lewej widoczny kościół św. Trójcy i budynek klasztorny. Z prawej widoczna brama wejściowa.

Szczerbięcin

Szczerbięcin- wieś kociewska położona w gminie Tczew. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą 1366 roku. Na górnej fotografii nieistniejący, osiemnastowieczny pałac w Szczerbięcinie. Na początku XX wieku mieściła się tu szkoła rolnicza dla dobrze urodzonych dziewcząt. Na zdjęciu dolnym widzimy fragment pałacowego parku.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach w powiecie kartuskim. Na pięknej litograficznej pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy: kościół p.w. św. Jana Chrzciciela (zbudowany w 1253 roku, zburzony w 1433 przez husytów i odbudowany w 1604 przez norbertanki), gościniec Eduarda Gleinerta i gotycki kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku. W dolnej części widokówki dawny żukowski urząd pocztowy.