Gdańsk. Pomnik Cesarza Wilhelma I
Obraz pochodzi z ok. 1910 r.  Dodano: 2019-10-19 20:02

Gdańsk. Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I przed Bramą Wyżynną. W tle nieistniejący hotel „Danziger Hof” (dziś okolice pawilonu „Lot”)
Fotografia pochodzi z albumu "Danzig und Umgebung in Bildern".

Gdańsk, Brama Wyżynna wraz z Wieżą Więzienną, Danzig Hohes Tor u. Stockthurm

Szesnastowieczna Brama Wyżynna, a za nią widoczne obiekty Katowni i Wieży Więziennej. Na dalszym planie wieża kościoła Wniebowzięcia NMP.
1955

Gdańsk, Targ Węglowy i Zespół Przedbramia

Pocztówka przedstawia rzadki widok na Targ Węglowy, gdy na miejscu zburzonego Danziger Hofu nie stanął jeszcze budynek LOT (prace rozpoczęły się w 1958 r.). Na pocztówce okolicznościowy stempel z okazji II Wystawy Filatelistycznej.

Gdańsk, Katownia z Wieżą Więzienną, Danzig Peinkammer u. Stockturm

Katownia z Wieżą Więzienną - budynki od południa zamykają Targ Węglowy. W głębi widoczny Dwór Bractwa św. Jerzego z wieżyczką zwieńczoną figurą św. Jerzego.

Gdańsk, Wieża Więzienna, Danzig Stockturm.

Na zdjęciu widoczny ceglany budynek Wieży Więziennej nakrytej renesansowym hełmem. Tuż za tym obiektem rozpościera się Targ Węglowy z widocznym w głębi Teatrem Miejskim.
1904

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Widok na pomnik Cesarza Wilhelma I. W tle Brama Wyżynna i Budynek Danziger Hof (po lewej stronie)
1907

Gdańsk, Pomnik Cesarza Wilhelma I

Pomnik Cesarza Wilhelma I. Po prawej stronie (niewidoczna na pocztówce) znajduje się Brama Wyżynna. Budynek z czerwonej cegły to nieistniejący budynek Danzigerhof, miejscu którego stoi obecnie budynek LOT. Plac na którym stał pomnik Wilhelma, jest obecnie ulicą Wały Jagielońskie. Budynki po lewej stronie nie istnieją.