Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Pomorza.

ok. 1910 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Fragment dzisiejszej ulicy Głównej w Zblewie. Po prawej stronie sklep Sally Herzog- po lewej budynek restauracji.
ok. 1910 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- gminna wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim. Pocztówka pokazuje budynek urzędu pocztowego (Kaiserliches Postamt) w Zblewie.
ok. 1910 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Na pocztówce widzimy fragment dzisiejszej ulicy Głównej w Zblewie. Na pierwszym planie sklep Brunona Kuczinskiego.
ok. 1910 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Fragment dzisiejszej ulicy Głównej w Zblewie. Po prawej stronie widzimy sklep Sally Herzog.
ok. 1910 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach, w powiecie kartuskim. Na pocztówce widzimy piękną panoramę Żukowa z doskonale widocznym kościołem p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia została wzniesiona w XIV wieku przez żukowskie norbertanki. W prawym, górnym rogu widokówki gościniec Eduarda Gleinerta.
ok. 1900 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach w powiecie kartuskim nad Radunią. W części górnej widzimy panoramę Żukowa z charakterystycznymi obiektami: widzimy barokową kaplicę cmentarną św. Jana Nepomucena, kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z XIV wieku i kościół p.w. św. Jana Chrzciciela odbudowany w 1604 przez norbertanki po zniszczeniu w 1433 przez husytów. W części dolnej hotel Aloysa Blocka.
ok. 1900 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach w powiecie kartuskim. Na pocztówce widzimy gotycki kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku zbudowany przez żukowskie norbertanki.
ok. 1900 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach w powiecie kartuskim. Na pocztówce widzimy domek dróżnika i dworzec kolejowy w Żukowie. Dworzec oddano do użytku 29 sierpnia 1885 roku (stacja nazywała się Żukowo Zachodnie).
ok. 1900 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach w powiecie kartuskim. W górnej części pocztówki przedstawiono panoramę Żukowa z kościołami Wniebowzięcia NMP i Jana Chrzciciela. W części dolnej widzimy żukowski młyn i gościniec Eduarda Gleinerta.
ok. 1900 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach w powiecie kartuskim. Na pięknej litograficznej pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy: kościół p.w. św. Jana Chrzciciela (zbudowany w 1253 roku, zburzony w 1433 przez husytów i odbudowany w 1604 przez norbertanki), gościniec Eduarda Gleinerta i gotycki kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku. W dolnej części widokówki dawny żukowski urząd pocztowy.
ok. 1900 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo-miasto na Kaszubach w gminie Kartuzy. W górnej części pocztówki widzimy kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Te gotycką świątynię wzniosły w XIV wieku żukowskie norbertanki. W dolnej części widokówki przedstawiono Hotel Block.
ok. 1910 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach w powiecie kartuskim. Na pocztówce pokazano, w dwóch różnych ujęciach, zajazd Zur Stolpe, którego właścicielem był Otto Noetzel.
ok. 1938 r.

Borowo Jezioro Karlikowski

Borowo-wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Kartuzy. Na widokówce widzimy wytopiskowe, lobeliowe Jezioro Karlikowski. Jezioro ma powierzchnie ok. 30 ha.
ok. 1905 r.

Chwaszczyno Quaschin

Chwaszczyno- duża wieś kaszubska położona w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. Po lewej stronie pocztówki widzimy zbudowany 1726 roku (rozbudowany w 1875) kościół p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Po stronie prawej-gościniec Antona Littwina.

Kleszczewo Gr. Kleschkau

Kleszczewo- wieś położona w powiecie gdańskim, w gminie Trąbki Wielkie. Na pocztówce przedstawiono budynek szkoły wiejskiej i zajazd G. Lietzaua.
ok. 1905 r.

Chwaszczyno Quaschin

Chwaszczyno- duża wieś kaszubska położona w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. W lewym dolnym rogu pocztówki widzimy gościniec Franza Littwina. Obok kościół p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z 1726 roku (rozbudowany w 1875). Powyżej droga przez wieś.
ok. 1915 r.

Gdańsk Osowa Espenkrug

Osowa- dawniej wieś kaszubska a dzisiaj jedna z dzielnic Gdańska. Na pocztówce widzimy Jezioro Osowskie i zabudowania starej osowskiej cegielni. Po lewej stronie, przy brzegu budynek restauracji Franza Heyera.
ok. 1910 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach w powiecie kartuskim. W górnej części pocztówki pokazano panoramę miasta, a w dolnej gościniec Eduarda Gleinerta.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska położona w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. Budynki elektrowni wodnej w Rutkach nad Radunią, zbudowanej w latach 1907-1910.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, nad Radunią. Na pocztówce widzimy urządzenia elektrowni wodnej w Rutkach zbudowanej w latach 1907-1910.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, nad Radunią. Pocztówka przedstawia turbinę elektrowni wodnej w Rutkach.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, nad Radunią. Na pocztówce widzimy wnętrze elektrowni wodnej w Rutkach.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. Wnętrze elektrowni wodnej w Rutkach wybudowanej w latach 1907-1910 nad Radunią.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo leżąca nad Radunią. Na pocztówce widzimy budynki elektrowni wodnej w Rutkach nad Radunią (wybudowana w latach 1907-1910).
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, nad Radunią. Na pocztówce widzimy budynki elektrowni wodnej w Rutkach nad Radunią.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. Na pocztówce widzimy elektrownię wodną w Rutkach nad Radunią.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo nad Radunią. Pocztówka przedstawia, wybudowaną w latach 1907-1910, elektrownię wodną w Rutkach.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, gminie Żukowo, nad Radunią. Na pocztówce przedstawiono elektrownię wodną w Rutkach nad Radunią.
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. Na pocztówce widzimy kratownicowy most, który powstał 1886 roku, przy okazji budowy linii kolejowej Pruszcz Gdański-Kartuzy.
ok. 1920 r.

Rutki Radunia

Spiętrzone wody Raduni przed elektrownią wodna w Rutkach.
ok. 1910 r.

Rutki Rutken

Rutki- wieś kaszubska położona w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, nad Radunią. Na pocztówce widzimy fragment świeżo oddanej do użytku elektrowni wodnej w Rutkach (budowa 1907-1910).
ok. 1920 r.

Rutki

Rutki- wieś kaszubska w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, nad Radunią. Na pocztówce widzimy zaporę elektrowni wodnej w Rutkach. W głębi budynki tej wybudowanej w latach 1907-1910 elektrowni.
ok. 1910 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo- miasto na Kaszubach, w powiecie kartuskim. W górnej części pocztówki pokazano okazały budynek szkoły. W części dolnej widzimy dom towarowy Johanna Schmidta.
ok. 1910 r.

Żukowo Zuckau

Żukowo-miasto na Kaszubach w powiecie kartuskim. W prawym górnym rogu widokówki widzimy budynek zajazd Eduarda Gleinerta. Na dole panorama Żukowa z dominującym gotyckim kościołem p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ten gotycki kościół wzniosły w XIV wieku żukowskie norbertanki.
ok. 1900 r.

Nowy Staw Neuteich

Nowy Staw- miasto w powiecie malborskim, na Żuławach Wiślanych, nad rzeką Święta. Na pięknej litograficznej pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy: neogotycki kościół ewangelicki tzw. "ołówek", Waisenhas, czyli sierociniec (oddany do użytku w listopadzie 1898 roku) i kolegiatę p.w. św. Mateusza Apostoła z przełomu XIV i XV wieku. W dolnej części pocztówki przedstawiono Aptekę Pod Orłem, zbudowaną w latach 1877-1878 cukrownię i dworzec kolejowy otwarty 1 października 1886 roku (linia kolejowa Szymankowo-Nowy Staw).
ok. 1916 r.

Turze Turse

Turze- wieś kociewska położona w powiecie tczewskim, w gminie Tczew, nad Jeziorem Damaszka. Na widokówce widzimy neogotycki kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wzniesiony w latach 1913-1918 jako świątynia ewangelicka (na pocztówce kościół jest w trakcie budowy). W prawej części pocztówki pokazano zajazd Emila Kumke.

Żuławy

Na pocztówce widzimy krajobraz charakterystyczny dla Żuław Gdańskich (Danziger Niederung).
ok. 1910 r.

Nowy Staw Neuteich

Nowy Staw- miasto w powiecie malborskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej. Miasto leży na Żuławach Wiślanych nad rzeką Świętą. Na pocztówce widzimy okazałe zabudowania mleczarni i serowarni P.P. Hausslera.
ok. 1900 r.

Pączewo Ponschau

Pączewo- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz. W górnej części pocztówki widzimy zajazd, którego właścicielem był J.Kreja. Obok panorama wsi. Poniżej kościół parafialny p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Najstarszą, gotycką , część wznieśli w XIV wieku krzyżacy. Renesansowa wieża powstała w XVII wieku.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Ostatnia strona okładki z cytatem Jędrzeja Śniadeckiego.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na dwudziestej czwartej stronie miejsce na wpisy dotyczące wykazu służby. Na czwartej stronie okładki książeczki instrukcja książeczki służbowej.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na dwudziestej drugiej i dwudziestej trzeciej stronie miejsce na wpisy dotyczące wykazu służby.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na dwudziestej i dwudziestej pierwszej stronie tabela do wpisów miejsc koloni i obozów harcerskich.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na osiemnastej i dziewiętnastej stronie tabela do wpisów miejsc koloni i obozów harcerskich.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na szesnastej i siedemnastej stronie tabela do wpisów zdobytych odznak sportowych.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na czternastej i piętnastej stronie tabela do wpisów dotyczących sprawności cielesnych.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na dwunastej i trzynastej stronie tabela do wpisów dotyczących stanu zdrowia właściciela książeczki.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na dziesiątej i jedenastej stronie tabela do wpisów sprawności.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na szóstej i siódmej stronie tabela do zapisywania zmian przydziałów organizacyjnych.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na drugiej stronie książeczki zdjęcie Pawła Borchardta i podpis drużynowego. Na trzeciej stronie dane właściciela książeczki i podstawowe dane dotyczące ważności książeczki, daty wystawienia oraz data złożenia przyrzeczenia harcerskiego.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Na drugiej stronie okładki przyrzeczenie harcerskie i prawo harcerskie w 10 punktach. Na pierwsze stronie numer książeczki i informacja wydawcy.
1935 r.

Harcerska Książeczka Służbowa

Kompletna "Książeczka Służbowa" Związku Harcerstwa Polskiego. Książeczka należała do Pawła Borchardta. Książeczka została wystawiona 19 czerwca 1937 roku przez harcmistrza Alfa Liczmańskiego. Pierwsza strona okładki z krzyżem harcerskim.
ok. 1962 r.

Gdańsk, Widok na Długi Targ w stronę ratusza

Widok z Długiego Targu na budynek Ratusza Głównego Miasta i fontannę Neptuna. Nad dachami kamienic widoczna masywna sylwetka Kościoła Mariackiego. Poniżej samochody.
ok. 1940 r.

Gdańsk, Przed Mariackim

Skrzyżowanie ulic Chlebickiej, Piwnej i Kramarskiej. Z prawej strony widoczna Brama Cmetarna prowadząca do ulicy Plebannej. Zabudowa po lewej stronie obecnie nie istnieje.
ok. 1940 r.

Gdańsk, Pod Żurawiem

Przechodnie na Długim Pobrzeżu (Lange Brücke), przed Żurawiem. Po prawej w tle widoczna Motława i zabudowania na Ołowiance (Bleihof) i przy ulicy Wartkiej (Am brausenden Wasser)
ok. 1940 r.

Gdańsk, Widok na Zielony Most i Wyspę Spichrzów

Widok z Długiego Pobrzeża na Zielony Most i Wyspę Spichrzów. Na przyczółku Mostu Zielonego stał budynek Kasy Miejskiej (Sparkasse).
1977 r.

Gdańsk, Hydropol i bar

Biurowiec przy ulicy Szafarnia firmy "Hydropol" - przedsiębiorstwa robót wiertniczych. Budynek obecnie nie istnieje. Za budynkiem również nieistniejąca hala przedsiębiorstwa "Hydroster". Przed budynkiem pawilon handlowo usługowy. Większą jego część zajmował samoobsługowy bar. Przed wyburzeniem pawilonu funkcjonował tam sklep spożywczy "Skara" i od strony ulicy Szafarnia sklep medyczny. Obecnie w tym miejscu stoją budynki deweloperskie.
ok. 1940 r.

Gdańsk, Ulica Mariacka

Widok na ulicę Mariacką (Frauengasse) w Gdańsku. Na drugim planie wieża Obserwatorium (Sternwarte), obecnie Muzeum Archeologiczne i Brama Mariacka.
ok. 1940 r.

Gdańsk, Widok na Zieloną Bramę od strony Długiego Targu

Długi Targ razem z ulicą Długą należy do najstarszych części Prawego Miasta (wspólna nazwa Langgasse aż do XVII w.) . Część Długiego Targu między ratuszem a Studnią Neptuna nazywano w 1653 roku Ferkelmarkt (Prosięcy Targ - nazwa ironiczna).
ok. 1940 r.

Gdańsk, Przed Złotą Bramą

Przed Złota Bramą. Z lewej strony Dwór Bractwa św. Jerzego. Przez bramę prowadziły tory tramwajowe i wjazd na ulicę Długą. Złota Brama (nazwa od 1945 r. , formalnie od 1967 r.) zwana wcześniej Bramą Długouliczną. Wybudowana w początku XVII w. w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Zamyka od zachodu ul. Długą.
ok. 1940 r.

Gdańsk.Targ Drzewny

Widok na Targ Drzewny. Widoczny pomnik na cześć poległych Niemców w wojnach z Austrią 1846 i 1866 oraz Francją w 1870-71. Widoczne wyloty ulic (od lewej) Kowalskiej, Podwala Staromiejskiego i Szerokiej.
ok. 1940 r.

Gdańsk, Ulica Długa

Ulica Długa widok w stronę Bramy Złotej. Za bramą widoczna Wieża Więzienna. Z lewej strony skrzyżowanie z ulicą Garbary. Na pierwszym planie rowerzysta. Z prawe strony widoczny chodnik i budynek domu handlowego.
ok. 1940 r.

Gdańsk, widok przez Bramę Żuraw

Widok przez Bramę Żuraw na ulicę Szeroką. Widoczne drzewa i tramwaj, który kursował po ulicy Szerokiej. Daleko w głębi Targ Drzewny.
ok. 1940 r.

Gdańsk, ulica Złotników

Spojrzenie w głąb ulicy Złotników w kierunku ulicy Szerokiej. Pierwsza z lewej kamienica Wilhelma Bernthala nr 17/18. W 1377 r. była to ulica Ślusarska. Mieszkał tu Henryk Ungeradin, wg którego wizji rozbudowano kościół NMP. Początkowo mieszkali tu kowale i ślusarze, z czasem złotnicy.
1978 r.

Gdańsk, Nowy Port dworzec promowy

Dworzec promowy w Nowym Porcie. W 1977, po utworzeniu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, Zarządu Portu Gdańsk przekazał nowo powstałej firmie swoją przystań. W maju 2015 PŻB wydzierżawiła Terminal Promowy Westerplatte, a stara baza PŻB przy Nabrzeżu Ziółkowskiego została wyłączona z użytku.
ok. 1988 r.

Gdańsk, hotel Marina

Obecnie Novotel Gdańsk Marina. Hotel na granicy Jelitkowa i Sopotu. Otwarty w marcu 1985 r. Należał do PP Orbis. Pod koniec 1990 sieć hoteli Orbis liczyła 53 obiekty, w tym najsłynniejsze Victoria i Forum w Warszawie.
ok. 1958 r.

Gdańsk, Wrzeszcz przed fontanną

Fotografia wykonana przed fontanną na nieistniejącym wrzeszczańskim rynku.
ok. 1969 r.

Wrzeszcz, Powszechny Dom Towarowy "Neptun"

Popularny Pedet, później Dom Towarowy "Centrum" został otwarty 15 grudnia 1951 r. Był to pierwszy w powojennym Gdańsku nowoczesny dom handlowy, największy i takim pozostał przez okres PRLu. Zburzony na przełomie 2011/2012 roku. Na jego miejscu powstał biurowiec "Neptun". Obok Pedetu stoi budynek, w którym działał klub "Ster", a w 1980 r. został siedzibą NSZZ "Solidarność".
ok. 1945 r.

Gdańsk, zrujnowane Główne Miasto

Widok z ulicy Szafarnia na zrujnowane Główne miasto i spichlerze na Wyspie Ołowianka.
1974 r.

Gdańsk. Dom Opatów Pelplińskich

Kamienica przy ul. Elżbietańskiej zbudowana została na zlecenie Piotra Henningka w 1612 r, prawdopodobnie wg projektu Abrahama van den Blocka. W końcu XVII w. budynek użytkowany był przez opactwo w Pelplinie i stan taki utrzymywał się przez ok. 150 lat. W połowie wieku XIX kolejni właściciele dokonywali sporych zmian konstrukcyjnych obiektu, narażając go na coraz gorszy stan techniczny. Wobec zagrożenia całkowitym wyburzeniem przez kolejnego właściciela budynek został wykupiony przez miasto i umieszczono w nim Miejski Urząd Budowlany znany także jako Policja Budowlana (Baupolizeiamt). Wykonano wreszcie generalny remont wraz z odtworzeniem zrujnowanej kamieniarki. Wiosną 1945, budynek nie ucierpiał w wyniku działań wojennych. Za domem widoczny budynek Uniwersytetu Gdańskiego.
1959 r.

Gdańsk, Wrzeszcz ul. Grunwaldzka

Gdańsk Wrzeszcz widok na ul. Grunwaldzką. Po lewej stronie widoczny plac jest Skwerem im. Anny Walentynowicz.
ok. 1955 r.

Gdańsk, ruiny i odbudowa Głównego Miasta

Widok z Mostu Kamiennego na zniszczone i zarazem odbudowywane Główne Miasto. Brama Żuraw jeszcze nieodbudowana. Cała pierzeja Długiego Pobrzeża w ruinie.
1968 r.

Gdańsk, Jelitkowo ośrodek wczasowy

Jelitkowskim domem zdrojowym. Od początku lat pięćdziesiątych XX wieku pełnił on funkcję Ośrodka Szkoleniowego Ligi Przyjaciół Żołnierza później Ligi Obrony Kraju. Po pożarze zachował się tylko parter.
1968 r.

Gdańsk-Oliwa, Palmiarnia w parku im. Adama Mickiewicza

Palmiarnia w parku im. Adama Mickiewicza. Najcenniejszą i najstarszą rośliną w palmiarni był daktylowiec. Daktylowiec usechł w 2021 roku w wyniku błędów podczas przebudowy palmiarni.
1968 r.

Gdańsk, Jelitkowo plaża

Plaża w Jelitkowie podczas sezonu letniego.
1966 r.

Gdańsk, Oliwa Dom Zarazy

Dom Zarazy - Stary Rynek Oliwski 15 - dawna brama klasztorna oraz siedziba wójta. Wewnątrz na pierwszym piętrze mieściła się kaplica św. Bernarda. Wg. tradycji w 1709 r. zmarło we wnętrzu tego budynku 9 cystersów, stąd nazwa: "Dom Zarazy". Po kasacie zakonu cystersów była tam siedziba sołtysa oliwskiego oraz areszt. Na początku XX w. po przeniesieniu administracji do innego budynku, zaadaptowano ten obiekt na mieszkania. Po wojnie znów siedziba administracji, ob. pomieszczenia mieszkalne oraz siedziba Stowarzyszenia Stara Oliwa. Na pocztówce budynek ten widoczny od ul. Stary Rynek Oliwski. Widoczny na fasadzie zegar słoneczny, prawdopodobnie z XVIII w.
ok. 1965 r.

Sopot, Na Placu Zdrojowym z niedźwiedziem

Fotografia przedstawia chłopczyka z niedźwiedziem na Placu Zdrojowym w Sopocie.
ok. 1950 r.

Gdańsk, Danziger Hof

Fotografia przedstawia kobietę z dzieckiem pozującą na tle zniszczonego w wyniku działań wojennych budynku hotelu Danziger Hof. Po lewej stronie fotografii widoczne odbudowane budynki. Budynek hotelu Danziger Hof nie został odbudowany. Zbudowano w tym miejscy pawilon handlowy (meblowy) późniejszy budynek LOT. Widoczny też przedwojenny wóz tramwaju.
1945-09-20.

Osowa-Babi Dół, bilet kolejowy

Bilet kolejowy Osowa-Babi Dół. Cena 15 zł.
1959 r.

Gdańsk, Bilet na konne tramwaje

Bilet na konne tramwaje. Bilet został wydany z okazji 15-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Tramwaj konny kursował po ulicy Długiej i Długim Targu. Była to linia uruchomiona z okazji rocznicy.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij