Muzeum Pomorza
Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego

Nasze zasoby

Przeglądaj wszystkie zasoby zgromadzone w serwisie Muzeum Pomorza.

ok. 1970 r.

Skórcz Etykieta

Etykieta od lemoniady o smaku malinowym produkowanej przez Gminną Spółdzielnię "samopomoc Chłopska" w Skórczu.
ok. 1960 r.

Starogard Etykieta

Etykieta od Piwa Słodowego produkowanego przez Browar w Starogardzie (Tczewska 7/9).
ok. 1900 r.

Tczew Etykieta

Etykieta na butelkę octu spirytusowego produkowanego przez firmę Heine & Co. Essig und Mostrichfabrik (wytwórnia octu i musztardy) z Tczewa.
ok. 1970 r.

Starogard Etykieta

Etykieta od napoju Murzynek produkowanego przez Browar w Starogardzie (Tczewska 7/9).
ok. 1970 r.

Starogard Etykieta

Etykieta od lemoniady malinowej produkowanej przez Browar Starogard (Tczewska 7/9).
ok. 1963 r.

Sztutowo (Stutthof), wieża strażnicza

Niemiecki hitlerowski obóz koncetracyjny - wieża strażnicza.
ok. 1970 r.

Jezioro Straszyńskie (Goszyńskie) Ośrodek MSW

Samolot Li 2 jako klubokawiarnia w ośrodku wypoczynkowym MSW
ok. 1965 r.

Pruszcz Gdański

Ulica Grunwaldzka w Pruszczu Gdańskim- w widocznym na zdjęciu budynku, w latach 80-tych, funkcjonowało kino Krakus i kawiarnia Miła.
ok. 1950 r.

Koźliny

Kożliny- wieś na Żuławach Gdańskich w powiecie gdańskim, w gminie Suchy Dąb. Na zdjęciu, pochodzący z połowy XIV wieku, kościół p.w. Matki Bożej Różańcowej.
ok. 1920 r.

Kościół w Pinczynie

Pinczyn-wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Zblewo. Pocztówka przedstawia projekt kościoła p.w. św. Elżbiety w Pinczynie. Wybudowany został w latach 1926-1927 z inicjatywy ks. Stanisława Hoffmanna. Projektantem tej neobarokowej świątyni był inżynier Roger Stawski z Poznania, a wykonawcą prac firma Jana Pillara ze Starogardu.

Brak tytułu

Brak opisu

Brak tytułu

Brak opisu
ok. 1920 r.

Łąg

Łąg duża wieś borowiacka położona w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Na pocztówce widzimy kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ta neogotycka świątynia powstała w latach 1885-1887 staraniem ks. Augustyna Worzałły i zastąpiła rozebrany, drewniany kościół z 1716 roku.
ok. 1915 r.

Kokoszkowy Kokoschken

Kokoszkowy, wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard. Na pocztówce widzimy jedyny zachowany w Polsce kościół pojoanicki. Kościół p.w. św. Barbary powstał ok. 700 lat temu. Ta kamienno- ceglana świątynia stanęła na miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła. Wewnątrz znajdziemy liczne cenne zabytki m.in. XIV-wieczną kropielnicę, najstarsze na Kociewiu organy mechaniczne (1859), czy przepiękny barokowy ołtarz główny z XVII wieku.
ok. 1910 r.

Śliwice Gr.Schliewitz

Śliwice- duża wieś borowiacka położona w powiecie tucholskim. Na pocztówce widzimy cmentarz parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Grupą Ukrzyżowania z ceramicznymi figurami (wykonane w 1900 w Bawarii).
ok. 1910 r.

Śliwice Gr. Schliewitz Bank Ludowy

Śliwice- duża wieś borowiacka położona w powiecie tucholskim. Na pocztówce widzimy budynek Banku Ludowego, który powstał w 1873 roku z inicjatywy Teofila Krzeszowskiego. Instytucja ta (był to bank spółdzielczy, gdzie akcjonariuszami byli w większości gospodarze-Polacy) odegrała olbrzymią rolę w obronie tych terenów przed germanizacją.
ok. 1910 r.

Niechwaszcz - dopływ Wdy, Bory Tucholskie

Na pocztówce z serii Perły Borów Tucholskich pokazano grupę ludzi stojącą na moście nad Niechwaszczą - dopływie Wdy.
ok. 1910 r.

Śliwice Gr. Schliewitz

Śliwice- duża wieś borowiacka położona w powiecie tucholskim. Na pocztówce widzimy wnętrze kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej konsekrowanego 10 10 1830 roku.
ok. 1915 r.

Wda Bory Tucholskie

Na pocztówce z serii Perły Borów Tucholskich widzimy most i wiadukt kolejowy nad Czarną Wodą (Wdą).
ok. 1910 r.

Pogódki Pogutken

Pogódki- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. W górnej części pocztówki, w dwóch ujęciach, pokazano gościniec Rudolfa Hansela. W części dolnej widzimy opuszczoną dziś świątynię ewangelicką i zabudowania młyna.
ok. 1900 r.

Pogódki Pogutken

Pogódki- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. Na trzyobrazkowej pocztówce widzimy: gospodę Tywuschikam, kościół ewangelicki wybudowany w 1899 (dziś opuszczony) i barokowy kościół p.w. św. Piotra i Pawła z XVIII wieku.
ok. 1920 r.

Sumin

Sumin- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard. Na pocztówce widzimy tymczasową kaplicę katolicką, która funkcjonowała w Suminie w latach 1920- 1927 w wydzielonej części karczmy. Kościół p.w św. Jana Chrzciciela powstał z inicjatywy Towarzystwa Filia Sumin i został konsekrowany w 1927 roku.
ok. 1910 r.

Pogódki Pogutken

Pogódki- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. Na pocztówce z początków XX wieku widzimy sklep Bazar w Pogódkach. Przed budynkiem najprawdopodobniej właściciel z rodziną i ekspedientki.
ok. 1900 r.

Frank Frankenfelde

Frank- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. W górnej części pocztówki widzimy ludzi zgromadzonych przed restauracją dworcową i tartak Elstorpffa. W części dolnej- hotel, również własność Elstorpffa.
ok. 1900 r.

Frank Frankenfelde

Frank- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. W górnej części pocztówki widzimy gościniec Englera i szkołę katolicką we Franku. W części dolnej przedstawiono dworzec kolejowy z lokomotywą.
ok. 1910 r.

Bory Tucholskie

Wiejska droga i chata chłopska w Borach Tucholskich- okolice jeziora Świdno.
ok. 1910 r.

Bory Tucholskie

Piękna pocztówka, na której widzimy gospodarza z Borów Tucholskich pasącego krowy.
ok. 1910 r.

Bolesławowo Modrowo

Bolesławowo- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. Na pocztówce widzimy neobarokowy pałac wybudowany w 1902 przez rodzinę Modrow. Obecnie siedziba Zespołu Szkół Rolniczych.
ok. 1915 r.

Sucumin Suzsemin

Sucumin- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard. Na pocztówce widzimy eklektyczny pałac wzniesiony w latach 1860-1890 na fundamentach gotyckiego założenia. W jego architekturze odnajdujemy elementy baroku, neoklasycyzmu i wczesnej niemieckiej secesji. Przed II wojną pałac należał do rodziny Wiechertów.
ok. 1910 r.

Szczerbięcin

Szczerbięcin- wieś kociewska położona w gminie Tczew. Na zdjęciu nieistniejący pałac z XVIII wieku. Na początku XX wieku mieściła się tu szkoła rolnicza dla dobrze urodzonych dziewcząt.

Jezioro Zduńskie

Przepływowe jezior o powierzchni ok. 60 hektarów, leżące na Kociewiu, nieopodal Starogardu. Na przełomie XIX i XX wieku funkcjonowała tu przystań wioślarska.
ok. 1900 r.

Młynki Neumuhl

Młynki- kociewska osada położona w gminie Tczew, nieopodal Swarożyna. Na pocztówce widzimy stary młyn o konstrukcji szychulcowej. Jeziorko, które widzimy na pocztówce, osuszono w 2004 roku.
ok. 1910 r.

Osiek Ossieck

Osiek- gminna wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim. Na pocztówce widzimy budynek restauracji Chr. Buchholza i kościół parafialny p.w. św. Rocha. Ta neogotycka świątynia wybudowana z kamieni polnych i cegieł powstała w latach 1860-1886. W kościele przechowywane są relikwie św. Wojciecha.
ok. 1900 r.

Osiek Ossieck

Osiek- duża, gminna wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim. W górnej części widokówki przedstawiono. Neuenburger Starsse z zajazdem J. Lomotha. W części dolnej ul. Kościelna (Kirchenstrasse) z widocznym w oddali neogotyckim kościołem p.w. św. Rocha.
ok. 1900 r.

Osiek Ossieck

Osiek- duża, gminna wieś kociewska leżąca w powiecie starogardzkim. W górnej części tej pięknej litograficznej pocztówki widzimy konsekrowany 1886 kościół p.w. św. Rocha. W części dolnej- piekarnia i zajazd Franza von Kuczkowskiego, a po stronie prawej sklep Kupiec- Consumverein E.G.M.B.H.
ok. 1910 r.

Szczerbięcin

Szczerbięcin- wieś kociewska położona w gminie wiejskiej Tczew. Na pocztówce widzimy park otaczający nieistniejący dziś pałac z XVIII wieku. Mieściła się tu szkoła rolnicza dla dziewcząt.
ok. 1900 r.

Płociczno

Płociczno- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. Na pocztówce widzimy Dom Modlitwy i szkoła w Płocicznie koło Franka.
ok. 1905 r.

Osiek Ossieck

Osiek- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. W górnej części pocztówki, na pierwszym planie, widzimy zajazd Franza Liedtkego. W oddali neogotycki kościół p.w. św. Rocha, konsekrowany w 1886 roku. Przechowywane są w nim relikwie św. Wojciecha. W lewym, dolnym rogu widokówki- sklep Kupiec- Consumverein.
ok. 1900 r.

Borzechowo Bordzichow

Borzechowo- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Zblewo. W lewej części pocztówki widzimy hotel Steinigera. Po stronie prawej neobarokowy Kościół p. w. św. Anny z 1833 roku. Do 1945 roku była to świątynia ewangelicka.
ok. 1900 r.

Osiek Ossieck

Osiek- duża, gminna wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim. Na pocztówce widzimy neogotycki kościół p.w. św. Rocha zbudowany w latach 1880-1886. W świątyni tej, wybudowanej z polnych kamieni i cegieł, przechowywane są relikwie św. Wojciecha. Po prawej stronie- panorama Jeziora Osiek.
ok. 1899 r.

Osiek Ossieck

Osiek- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. W górnej części pocztówki widzimy stary budynek szkoły w Osieku. Obok panorama wsi od strony Jeziora Osiek. Na pierwszym planie łódź z pasażerami -być może jest to rodzina rybaków. Na dole zajazd J. Lomotha (Później właścicielem tego gościńca był Franz Liedtke) i neogotycki kościół p.w. św. Rocha.
ok. 1915 r.

Godziszewo Gardschau

Godziszewo- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. Na pocztówce widzimy gościniec Wilhelma Niacka.
ok. 1900 r.

Godziszewo Gardschau

Godziszewo Gardschau
ok. 1900 r.

Godziszewo Gardschau

Godziszewo- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim w gminie Skarszewy. W górnej części pocztówki widzimy budynek młyna i dom towarowy Steina. W części dolnej przedstawiono szkołę wiejską i kościół p.w. św. Jana Nepomucena z 1748 roku.
ok. 1910 r.

Godziszewo Gardschau

Godziszewo- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. Na pocztówce przedstawiono duży sklep, którego właścicielem był Albert Friese.
ok. 1900 r.

Godziszewo Gardschau

Godziszewo- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. W górnej części tej pięknej litograficznej pocztówki widzimy panoramę wsi Godziszewo. W części dolnej pokazano rokokowy kościół p.w. św. Jana Nepomucena z 1748 roku i zajazd Alberta Friese.
ok. 1903 r.

Godziszewo Gardschau

Godziszewo- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. W górnej części pocztówki widzimy panoramę wsi z budynkiem gorzelni na pierwszym planie. W części dolnej przedstawiono hotel Niacka, rokokowy kościół p.w. św. Jana Nepomucena z 1748 roku i gorzelnię.
ok. 1905 r.

Czarnylas Schwarzwald

Czarnylas jest jedną z najstarszych wsi na Kociewiu (pierwsze wzmianki 1352). Miejscowość położona jest w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz. W lewym, górnym rogu pocztówki widzimy zajazd Josepha Memmela. Obok pokazano budynek plebani. Poniżej zdjęcie pochodzącego z XIV wieku kościoła p.w. św. Andrzeja Apostoła.
ok. 1900 r.

Nowy Wiec Neu-Fietz

Nowy Wiec- wieś pogranicza kaszubsko-kociewskiego, położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. W górnej części pocztówki widzimy mleczarnię i (po prawej) dwór w Nowym Wiecu. W części dolnej- zajazd Wilhelma Klatta.
ok. 1906 r.

Łąg Long

Łąg duża wieś borowiacka w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Na dwuobrazkowej pocztówce widzimy gospodę Josefa Wonsa i neogotycki kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia powstała w latach 1885-1887 staraniem księdza Augustyna Worzałły.
ok. 1924 r.

Piece

Panorama na wieś kociewską Piece, leżącą w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. Nad wsią góruje kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaprojektowany przez Franza Kunsta, a konsekrowany 3 sierpnia 1913 roku.
ok. 1900 r.

Bączek Bonscheck

Bączek- majątek należący do rodziny Modrow (od 1880 do końca II wojny światowej), położony w powiecie starogardzkim, w gminie Skarszewy. W górnej części pocztówki widzimy dwa ujęcia okazałego pałacu należącego do rodziny Modrow. Poniżej- gorzelnia i dworzec kolejowy przy linii Starogard-Skarszewy.
ok. 1900 r.

Smoląg Smolong

Smoląg- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Bobowo. Na obrazku z lewej strony widzimy starą gorzelnię, która, jak i pałac (lewy obrazek) należała do rodziny Kalksteinów.
ok. 1905 r.

Rajkowy Raikau

Rajkowy- duża wieś kociewska położona w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin. W górnej części pocztówki widzimy budynek poczty i (po prawej stronie) zajazd J. Richtera. W części dolnej przedstawiono szkołę wiejską i kościół p.w. św. Bartłomieja z XIV wieku.
ok. 1900 r.

Pączewo Ponschau

Pączewo- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz. W górnej części pocztówki widzimy zajazd, którego właścicielem był J.Kreja. Obok panorama wsi. Poniżej kościół parafialny p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Najstarszą, gotycką, część wznieśli w XIV wieku krzyżacy. Renesansowa wieża powstała w XVII wieku.
ok. 1960 r.

Tleń

Tleń- wieś w centrum Borów Tucholskich w gminie Osie. Na zdjęciu Ośrodek Wczasowy "Samotnia" - przed II wojną światową pensjonat Schauera.
ok. 1910 r.

Morzeszczyn Morroschin

Morzeszczyn- duża gminna, wieś kociewska położona w powiecie tczewskim. W części górnej pocztówki widzimy dom, przed którym siedzi razem z rodziną właściciel- Noetzel. W części dolnej gorzelnia zapewne własność Noetzla.
ok. 1910 r.

Piece

Piece-wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. Pocztówka pokazuje projekt kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa autorstwa Franza Kunsta. Świątynię konsekrowano 3 sierpnia 1913 roku.
ok. 1915 r.

Piece Ofen

Piece- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. Piece- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Kaliska. Na pocztówce, w górnym rogu, widzimy panoramę wsi z dużym stawem. Obok budynek gospody L. Lubatza. W części dolnej, neobarokowy kościół w trakcie budowy. Zaprojektował go architekt Franz Kunst. Poświęcony został 3 sierpnia 1913 roku. Świątynia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa jest siedzibą parafii. Na ostatnim zdjęciu widzimy dom towarowy Johanna Szczygelskiego.
ok. 1900 r.

Barłożno Barloschno

Barłożno- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz. Na pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy: dom Ochaniletzkiego, dom sołtysa, dom rzeźnika Kaschinskiego, budynek Hotelu de Danzig i szkołę wiejską.
ok. 1900 r.

Barłożno Barloschno

Barłożno- wieś kociewska w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz. Na pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy: dom Komorowskiego, kościół p.w. św. Marcina, budynek urzędu pocztowego i mleczarnię.
ok. 1902 r.

Mirotki Mirotken

Mirotki- duża wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Skórcz. Na pocztówce przedstawiono budynek szkoły wiejskiej, zajazd J. Kleina i dworzec kolejowy z 1902 roku (linia kolejowa Skórcz-Smętowo).
ok. 1915 r.

Leśna Jania Lesnian

Leśna Jania- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Smętowo Graniczne, na skraju Borów Tucholskich. Na pocztówce przedstawiono grupę ludzi (zapewne właścicielka i obsługa) przed sklepem.
ok. 1900 r.

Leśna Jania Lesnian

Leśna Jania- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, w gminie Smętowo Graniczne, na skraju Borów Tucholskich. Na pocztówce widzimy neogotycki dwór z 1882 roku. W lewym górnym rogu-budynek administracji majątku. Poniżej sklep N. Lehmanna.
ok. 1910 r.

Kościelna Jania Kirchenjahn

Kościelna Jania- wieś kociewska położona w powiecie starogardzkim, gminie Smętowo Graniczne. Na pięknej pocztówce z początku XX wieku widzimy wiejską ulicę w Kościelnej Jani z zajazdem Segalla. W oddali widoczny kościół Świętej Trójcy (pierwotnie p.w. św. Mikołaja) z połowy XIV wieku.
ok. 1910 r.

Krąg Krangen

Krąg- wieś kociewska w powiecie starogardzkim w gminie Starogard. Na pocztówce widzimy wybudowany w latach 1905-1907,poewangelicki, kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, szkołę wiejską i gościniec Schwankego.
ok. 1910 r.

Lignowy Szlacheckie Adlig Liebenau

Lignowy Szlacheckie- wieś kociewska położona w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin. Na pocztówce widzimy gotycki kościół p.w. św. Marcina. Świątynia została ufundowana przez krzyżaków i powstała w pierwszej połowie XIV wieku. W lewym górnym rogu pocztówki widzimy gościniec Ziehma.
ok. 1915 r.

Łąg Long

Łąg- duża wieś borowiacka w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. Na dwuobrazkowej pocztówce widzimy neogotycki kościół p.w. Narodzin Najświętszej Maryi Panny. Świątynia powstała w latach 1885-1887 staraniem księdza Augustyna Worzałły. Widzimy również wnętrze kościoła.a konkretnie, ołtarz z cudami słynącym obrazem Matki Boskiej.
ok. 1910 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim W lewej części pocztówki widzimy neogotycki kościół p. w. św. Michała Archanioła, wzniesiony w latach 1879-1880. W części prawej dworzec z 1873 roku i, poniżej, dzisiejsza ulica Główna.
ok. 1940 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Na pocztówce widzimy, wybudowany w 1873 roku na linii kolejowej Tczew- Kostrzyn, dworzec w Zblewie.
ok. 1900 r.

Łąg Long

Łąg- duża wieś borowiacka w powiecie chojnickim, w gminie Czersk. W górnej części pocztówki widzimy panoramę wsi od strony zachodniej. W lewym, dolnym rogu- kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wybudowany w latach 1885-1887 z inicjatywy księdza Augustyna Worzałły. W prawym dolnym rogu hotel, którego właścicielem był A. Wojewódka.
ok. 1900 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Na pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy: zajazd Gunthera, budynek dworca z 1873 roku (od strony torów) i mleczarnię.
ok. 1900 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Na pięknej litograficznej pocztówce z przełomu XIX i XX wieku widzimy: ulicę Wiejską z budynkiem Tietz Hotel (właściciel J. Akamitzki), kościół p.w. św. Michała Archanioła, mleczarnię i hotel Gunthera.
ok. 1910 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Na pocztówce widzimy piekarnię należącą do rodziny Brzoskowskich (dzisiejsza ulica Główna).
ok. 1900 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Pocztówka z przełomu XIX i XX wieku pokazuje: gościniec Gunthera, budynek mleczarni, neogotycki kościół p.w. św. Michała Archanioła i aptekę.
ok. 1915 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. W górnej części pocztówki widzimy budynek Urzędu Okręgu (Gminy) i w dalszej perspektywie neogotycki kościół św. Michała Archanioła. W części środkowej- panorama wsi.
ok. 1940 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Na pocztówce widzimy kościół p.w. św. Michała Archanioła. Ta neogotycka świątynia została wzniesiona w latach 1879-1880 staraniem księdza Jana Antoniego Klingenberga.
ok. 1900 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża, gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. W górnej części pocztówki widzimy Tietz Hotel, własność J. Akamitzkiego (dzisiejsza ulica Główna) i budynek dworca pokazany od strony torów. Na dole bryła kościoła p.w. św. Michała Archanioła i panorama wsi.
ok. 1900 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- duża gminna wieś kociewska w powiecie starogardzkim. Dzisiejsza ulica Główna w Zblewie. Po prawej budynek starej, zniszczonej w 1945 roku, poczty. Po lewej Akamitzkis Hotel.
ok. 1909 r.

Zblewo Hochstublau

Zblewo- kociewska wieś gminna w powiecie starogardzkim. Na pocztówce z początków XX wieku widzimy hotel Ernsta Gunthera w Zblewie. W budynku funkcjonowała także restauracja i sklep kolonialny.

Informacja dotycząca plików cookies.

Informujemy, iż w celu zapewnienia prawidłowej pracy naszego serwisu oraz dostosowania go do Państwa potrzeb, korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki.

Dalsze korzystanie z naszego serwisu oznacza, że użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.

 Zamknij